Weather Pacelice long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Pacelice for ten days.
Monday, May 4
25 / 13°C
| 0.0 mm | 9 km/h |
| 12 °C | 10 °C | 2 am | |
| 12 °C | 11 °C | 8 am | |
| 24 °C | 23 °C | 2 pm | |
| 20 °C | 19 °C | 8 pm |
sunrise 5:37 am
sunset 8:25 pm
HOURLY
sunset 8:25 pm
|
|
|
|
Weather forecast Pacelice, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1013 hPa | 58 % | 3 °C | 50 % | 0% | 0% | 0% | 50% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1013 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 24 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east-southeast |
1010 hPa | 31 % | 5 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1008 hPa | 46 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 98% | 99% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h west-northwest |
1010 hPa | 66 % | 8 °C | 90 % | 0% | 0% | 70% | 68% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h north-northwest |
1011 hPa | 74 % | 10 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1008 hPa | 40 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 13% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1005 hPa | 45 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 4% | 100% | |
Pacelice, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.4075; 13.9348
Time zone: Europe / Prague
Altitude: 453 m
The administrative part:
- Jihočeský kraj, České Budějovice
- Strakonice District, Strakonice
Something wrong, something missing?
Weather Pacelice, Czechia. Weather forecast Pacelice.
Pacelice - weather nearby - bigger cities
Pacelice - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Pacelice is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Pacelice
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:37 am | 8:25 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:14 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 10:46 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 10:57 pm | 05/04/2026 6:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |