Weather Ostry weekend
Weather forecast for Ostry for this and next weekend.
Friday, May 1
8 / 3°C
| 0.5 mm | 14 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Ostry, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | -2 °C -5 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h southeast |
1024 hPa | 83 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 2 °C -1 °C |
0.5 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1026 hPa | 75 % | -2 °C | 100 % | 0% | 100% | 18% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northwest |
1025 hPa | 57 % | -1 °C | 96 % | 0% | 96% | 14% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1024 hPa | 63 % | -2 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 16% | |
Ostry, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.6768; 18.7504
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Ostry, Czechia. Weather forecast Ostry.
Ostry - weather nearby - bigger cities
Ostry - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Ostry is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Ostry
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:22 am | 8:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:42 pm | 14:40 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:45 am | 8:40 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:05 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:05 pm | 05/01/2026 4:45 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |