Weather Oldřišská today
Weather forecast Oldřišská April 29, 2026
During the day clear. The highest temperature 13 °C. At night clear. The lowest temperature 0 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Oldřišská, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
2 AM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1025 hPa | 48 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1025 hPa | 40 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east |
1025 hPa | 38 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1025 hPa | 37 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east |
1025 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1024 hPa | 38 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1024 hPa | 39 % | 0 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1024 hPa | 37 % | 0 °C | 31 % | 0% | 3% | 29% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h northeast |
1025 hPa | 38 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1025 hPa | 35 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h northeast |
1026 hPa | 35 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 8 °C 4 °C |
0.0 mm | 5.1 m/s18 km/h northeast |
1027 hPa | 38 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1027 hPa | 44 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 5 °C 2 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1029 hPa | 47 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 4 °C 0 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1030 hPa | 49 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1030 hPa | 46 % | -7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east |
1031 hPa | 42 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 3 °C -1 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east |
1032 hPa | 43 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 2 °C -2 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east |
1032 hPa | 46 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 1 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1032 hPa | 49 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 1 °C -3 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-southeast |
1032 hPa | 50 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1032 hPa | 50 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 0 °C -4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1032 hPa | 52 % | -8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 2 °C -1 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1032 hPa | 54 % | -6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 4 °C 1 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-southeast |
1033 hPa | 51 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 5 °C 1 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1033 hPa | 45 % | -5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1033 hPa | 43 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1032 hPa | 40 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1032 hPa | 38 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-southeast |
1031 hPa | 37 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h east-southeast |
1030 hPa | 36 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-southeast |
1030 hPa | 35 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-southeast |
1029 hPa | 35 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1029 hPa | 38 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-southeast |
1028 hPa | 42 % | 0 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h southeast |
1028 hPa | 48 % | 0 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1029 hPa | 63 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1029 hPa | 63 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h northeast |
1029 hPa | 60 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h east-northeast |
1029 hPa | 58 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Oldřišská, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.2333; 12.4500
Time zone: Europe / Prague
Something wrong, something missing?
Weather Oldřišská, Czechia. Weather forecast Oldřišská.
Oldřišská - weather nearby - bigger cities
Oldřišská - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Oldřišská is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Oldřišská
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Oldřišská
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:49 am | 8:26 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:07 pm | 14:37 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:12 am | 9:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:26 am | 9:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:32 am | 10:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5:08 pm | 04/29/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |