Weather Oldřiš, Pardubický kraj long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Oldřiš, Pardubický kraj for ten days.
Sunday, May 3
22 / 12°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 11 °C | 8 °C | 2 am | |
| 14 °C | 12 °C | 8 am | |
| 22 °C | 20 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 8 pm |
sunrise 5:29 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
|
|
|
|
Weather forecast Oldřiš, Pardubický kraj, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h south |
1018 hPa | 54 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1017 hPa | 58 % | 5 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1015 hPa | 32 % | 4 °C | 41 % | 0% | 0% | 0% | 41% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1013 hPa | 51 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h south |
1014 hPa | 48 % | 2 °C | 33 % | 0% | 0% | 0% | 33% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
1013 hPa | 61 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 2% | 6% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h south-southeast |
1012 hPa | 35 % | 6 °C | 39 % | 0% | 0% | 0% | 39% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south-southeast |
1011 hPa | 45 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
Oldřiš, Pardubický kraj, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.7785; 16.0075
Time zone: Europe / Prague
Population: 683
Altitude: 552 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Oldřiš, Pardubický kraj, Czechia. Weather forecast Oldřiš, Pardubický kraj.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Oldřiš, Pardubický kraj is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Oldřiš, Pardubický kraj
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:29 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:52 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:51 am | 8:54 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:09 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:41 pm | 05/03/2026 5:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |