Weather Okounov weekend
Weather forecast for Okounov for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning partly cloudy, later morning clear, in the evening cloudy. Sunday during the day morning cloudy, later morning overcast.
Friday, May 1
17 / 8°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Okounov, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1029 hPa | 68 % | 0 °C | 31 % | 0% | 0% | 0% | 31% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1029 hPa | 64 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1027 hPa | 44 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1024 hPa | 64 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1024 hPa | 70 % | 4 °C | 25 % | 0% | 0% | 0% | 25% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southeast |
1023 hPa | 68 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1020 hPa | 40 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southeast |
1016 hPa | 56 % | 8 °C | 82 % | 0% | 0% | 0% | 82% | |
Okounov, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 50.3622; 13.1066
Time zone: Europe / Prague
Population: 287
Altitude: 394 m
The administrative part:
- Ústecký kraj, Ústí nad Labem
- Chomutov District, Chomutov
Something wrong, something missing?
Weather Okounov, Czechia. Weather forecast Okounov.
Okounov - weather nearby - bigger cities
Okounov - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Okounov is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Okounov
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:44 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:05 am | 9:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:18 am | 9:52 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:22 am | 10:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:31 pm | 05/01/2026 5:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |