Weather Nýrsko weekend
Weather forecast for Nýrsko for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear, in the evening cloudy. Sunday during the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon overcast, in the evening cloudy.
Friday, May 1
17 / 4°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
| 6 °C | 3 °C | 2 am | |
| 8 °C | 6 °C | 8 am | |
| 16 °C | 14 °C | 2 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 8 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 8:24 pm
HOURLY
sunset 8:24 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nýrsko, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east |
1029 hPa | 48 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h east |
1029 hPa | 46 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1029 hPa | 49 % | -3 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1029 hPa | 61 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h east-northeast |
1026 hPa | 41 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1024 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 4 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1023 hPa | 71 % | 1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1022 hPa | 75 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 23 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h northwest |
1019 hPa | 32 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h southwest |
1016 hPa | 55 % | 8 °C | 84 % | 0% | 0% | 0% | 84% | |
Nýrsko, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.2939; 13.1435
Time zone: Europe / Prague
Population: 5 070
Altitude: 455 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nýrsko, Czechia. Weather forecast Nýrsko.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nýrsko is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nýrsko
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 8:24 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 14:38 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:09 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:24 am | 9:45 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:30 am | 10:40 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:27 pm | 05/01/2026 5:09 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |