Weather Nuzín long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Nuzín for ten days.
Tuesday, May 5
18 / 10°C
| 2.8 mm | 7 km/h |
| 10 °C | 9 °C | 2 am | |
| 12 °C | 12 °C | 8 am | |
| 18 °C | 17 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 15 °C | 8 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 8:27 pm
HOURLY
sunset 8:27 pm
|
|
|
|
Weather forecast Nuzín, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h west |
1013 hPa | 90 % | 8 °C | 90 % | 0% | 0% | 3% | 90% | |
| 8 AM
2 AM
| rain showers | 12 °C 11 °C |
1.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1013 hPa | 77 % | 8 °C | 21 % | 0% | 7% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
1.8 mm | 1.9 m/s7 km/h south |
1012 hPa | 55 % | 8 °C | 99 % | 0% | 67% | 87% | 94% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northeast |
1011 hPa | 74 % | 10 °C | 85 % | 0% | 7% | 25% | 78% | |
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east |
1011 hPa | 94 % | 8 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 8 AM
2 AM
| partly cloudy | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1010 hPa | 86 % | 9 °C | 17 % | 0% | 0% | 0% | 17% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1006 hPa | 43 % | 9 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 19 °C 18 °C |
2.7 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1004 hPa | 54 % | 9 °C | 46 % | 0% | 0% | 1% | 44% | |
Nuzín, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.1563; 13.8230
Time zone: Europe / Prague
Altitude: 603 m
The administrative part:
- Jihočeský kraj, České Budějovice
- Strakonice District, Strakonice
Something wrong, something missing?
Weather Nuzín, Czechia. Weather forecast Nuzín.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nuzín is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nuzín
data are always in the local timeSun and light
May 5, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 8:27 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:50 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:04 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:13 am | 9:50 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:17 am | 10:47 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/04/2026 11:57 pm | 05/05/2026 7:08 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |