Weather Nový Studenec long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Nový Studenec for ten days.
Sunday, May 3
20 / 9°C
| 0.0 mm | 6 km/h |
| 9 °C | 7 °C | 2 am | |
| 13 °C | 11 °C | 8 am | |
| 20 °C | 18 °C | 2 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 8 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 8:17 pm
HOURLY
sunset 8:17 pm
|
|
|
|
Weather forecast Nový Studenec, Czechia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southeast |
1022 hPa | 67 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1021 hPa | 57 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 20 °C 18 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south-southeast |
1018 hPa | 36 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 54 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southeast |
1017 hPa | 59 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1017 hPa | 60 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h south |
1015 hPa | 31 % | 4 °C | 92 % | 0% | 0% | 0% | 92% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h southeast |
1013 hPa | 42 % | 4 °C | 99 % | 0% | 0% | 3% | 99% | |
Nový Studenec, Czechia - information
State: CzechiaGPS coordinates: 49.7203; 15.7849
Time zone: Europe / Prague
Altitude: 495 m
The administrative part:
- Kraj Vysočina, Jihlava
- Havlíčkův Brod District, Havlíčkův Brod
Something wrong, something missing?
Weather Nový Studenec, Czechia. Weather forecast Nový Studenec.
Nový Studenec - weather nearby - bigger cities
Nový Studenec - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nový Studenec is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Nový Studenec
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 8:17 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:53 pm | 14:47 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:53 am | 8:55 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:07 am | 9:41 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:10 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:42 pm | 05/03/2026 5:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |