Weather Savudrija long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Savudrija for ten days.
Wednesday, Jun 3
26 / 19°C
| 5.4 mm | 30 km/h |
| 23 °C | 24 °C | 2 am | |
| 24 °C | 27 °C | 8 am | |
| 26 °C | 29 °C | 2 pm | |
| 23 °C | 26 °C | 8 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 8:49 pm
HOURLY
sunset 8:49 pm
|
|
|
|
Weather forecast Savudrija, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 06/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 23 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1010 hPa | 61 % | 15 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1009 hPa | 70 % | 18 °C | 55 % | 0% | 8% | 3% | 51% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 26 °C 28 °C |
1.0 mm | 8.2 m/s30 km/h south |
1007 hPa | 68 % | 20 °C | 85 % | 0% | 0% | 6% | 83% | |
| 8 PM
2 PM
| rain showers | 23 °C 25 °C |
4.4 mm | 5.1 m/s18 km/h south |
1006 hPa | 81 % | 19 °C | 82 % | 0% | 13% | 78% | 25% | |
Savudrija, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.5001; 13.5056
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Savudrija, Croatia. Weather forecast Savudrija.
Savudrija - weather nearby - bigger cities
Savudrija - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Savudrija is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Savudrija
data are always in the local timeSun and light
June 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 8:49 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:04 pm | 15:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:41 am | 9:27 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:53 am | 10:15 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 2:50 am | 11:18 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 06/02/2026 11:10 pm | 06/03/2026 7:18 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 06/29/2026 |