Weather Otok, Vukovarsko-Srijemska the day after tomorrow
| 12 °C | 10 °C | 9 am | |
| 15 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 16 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 9 pm |
sunrise 5:12 am
sunset 8:09 pm
HOURLY
sunset 8:09 pm
Weather forecast Otok, Vukovarsko-Srijemska May 17, 2026
During the day morning rain, later morning overcast, in the afternoon initially overcast, later cloudy, in the evening clear. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 3.8 mm. At night the lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Otok, Vukovarsko-Srijemska, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 11 °C 10 °C |
0.7 mm | 7.3 m/s26 km/h west-northwest |
1003 hPa | 94 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.5 mm | 7.6 m/s27 km/h west-northwest |
1004 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.7 mm | 7.7 m/s28 km/h west-northwest |
1004 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.8 mm | 8.1 m/s29 km/h west-northwest |
1004 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 4 AM
10 PM
| heavy rain | 10 °C 8 °C |
1.1 mm | 7.8 m/s28 km/h west-northwest |
1005 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 5 AM
11 PM
| rain | 10 °C 8 °C |
0.9 mm | 7.7 m/s28 km/h west-northwest |
1006 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 10 °C 8 °C |
0.1 mm | 7.7 m/s28 km/h west-northwest |
1006 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 98% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h west-northwest |
1007 hPa | 93 % | 8 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 5% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h northwest |
1007 hPa | 88 % | 8 °C | 100 % | 0% | 68% | 100% | 10% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h northwest |
1008 hPa | 82 % | 8 °C | 100 % | 0% | 50% | 98% | 59% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 9.1 m/s33 km/h northwest |
1009 hPa | 70 % | 7 °C | 100 % | 0% | 55% | 92% | 94% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 14 °C 11 °C |
0.0 mm | 9.4 m/s34 km/h north-northwest |
1009 hPa | 63 % | 7 °C | 100 % | 0% | 69% | 97% | 97% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h north-northwest |
1010 hPa | 63 % | 7 °C | 100 % | 0% | 99% | 88% | 96% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 8.2 m/s30 km/h north-northwest |
1011 hPa | 62 % | 7 °C | 100 % | 0% | 74% | 83% | 99% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h north-northwest |
1011 hPa | 58 % | 7 °C | 98 % | 0% | 40% | 78% | 93% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northwest |
1011 hPa | 54 % | 7 °C | 100 % | 0% | 100% | 100% | 28% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northwest |
1012 hPa | 54 % | 6 °C | 99 % | 0% | 83% | 98% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northwest |
1012 hPa | 57 % | 7 °C | 39 % | 0% | 11% | 38% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northwest |
1012 hPa | 55 % | 7 °C | 6 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1012 hPa | 61 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1013 hPa | 69 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1013 hPa | 74 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1014 hPa | 78 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1014 hPa | 81 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1014 hPa | 82 % | 6 °C | 8 % | 0% | 0% | 0% | 8% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 9 °C 8 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 83 % | 6 °C | 27 % | 0% | 0% | 0% | 27% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 83 % | 6 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 2% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 83 % | 6 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1015 hPa | 83 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 82 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-northwest |
1015 hPa | 82 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1016 hPa | 82 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west |
1016 hPa | 74 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northwest |
1016 hPa | 48 % | 7 °C | 7 % | 0% | 0% | 0% | 7% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h northeast |
1015 hPa | 67 % | 9 °C | 57 % | 0% | 0% | 0% | 57% | |
Otok, Vukovarsko-Srijemska, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.1467; 18.8839
Time zone: Europe / Zagreb
Population: 3 571
Altitude: 90 m
The administrative part:
- Vukovarsko-Srijemska Županija, Vukovar
- , Otok, Vukovarsko-Srijemska
Something wrong, something missing?
Weather Otok, Vukovarsko-Srijemska, Croatia. Weather forecast Otok, Vukovarsko-Srijemska.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Otok, Vukovarsko-Srijemska is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Otok, Vukovarsko-Srijemska
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:12 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:40 pm | 14:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:37 am | 8:45 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:54 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:02 am | 10:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:01 am | 05/17/2026 9:39 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |