Weather Nenadići today
| 16 °C | 14 °C | 4 pm | |
| 14 °C | 12 °C | 6 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 10 °C | 10 pm |
sunrise 5:54 am
sunset 8:05 pm
HOURLY
sunset 8:05 pm
Weather forecast Nenadići April 29, 2026
Afternoon in the afternoon overcast, in the evening rain. The highest temperature 17 °C. Total rainfall 2.5 mm. At night clear. The lowest temperature 11 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Nenadići, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 9 AM
3 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h northeast |
1017 hPa | 59 % | 7 °C | 100 % | 0% | 2% | 68% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| light rain | 17 °C 16 °C |
0.2 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1017 hPa | 59 % | 8 °C | 100 % | 0% | 8% | 67% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain | 16 °C 15 °C |
0.2 mm | 5.9 m/s21 km/h northeast |
1018 hPa | 64 % | 8 °C | 100 % | 0% | 19% | 71% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 17 °C 16 °C |
0.3 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1018 hPa | 61 % | 9 °C | 100 % | 0% | 15% | 75% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h east-northeast |
1018 hPa | 62 % | 9 °C | 100 % | 0% | 15% | 99% | 96% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h east-northeast |
1018 hPa | 62 % | 9 °C | 100 % | 0% | 16% | 82% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1017 hPa | 60 % | 8 °C | 100 % | 0% | 23% | 75% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 16 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east-northeast |
1017 hPa | 61 % | 8 °C | 100 % | 0% | 34% | 73% | 100% | |
| 5 PM
11 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1017 hPa | 62 % | 8 °C | 100 % | 1% | 50% | 96% | 96% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h northeast |
1017 hPa | 64 % | 7 °C | 100 % | 0% | 56% | 100% | 99% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h northeast |
1018 hPa | 64 % | 6 °C | 100 % | 0% | 42% | 99% | 99% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h northeast |
1018 hPa | 67 % | 6 °C | 100 % | 0% | 61% | 98% | 100% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 7.7 m/s28 km/h northeast |
1019 hPa | 68 % | 6 °C | 100 % | 0% | 67% | 100% | 100% | |
| 10 PM
4 PM
| heavy rain | 12 °C 10 °C |
1.0 mm | 7.4 m/s27 km/h northeast |
1019 hPa | 69 % | 6 °C | 100 % | 0% | 76% | 100% | 89% | |
| 11 PM
5 PM
| heavy rain | 11 °C 9 °C |
1.0 mm | 7.8 m/s28 km/h northeast |
1020 hPa | 79 % | 7 °C | 100 % | 0% | 86% | 100% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| rain | 11 °C 9 °C |
0.3 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1020 hPa | 82 % | 7 °C | 100 % | 0% | 59% | 100% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 8.9 m/s32 km/h east-northeast |
1020 hPa | 75 % | 6 °C | 100 % | 9% | 39% | 100% | 86% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 9.8 m/s35 km/h east-northeast |
1020 hPa | 63 % | 4 °C | 82 % | 0% | 5% | 19% | 78% | |
| 3 AM
9 PM
| partly cloudy | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 10.9 m/s39 km/h northeast |
1020 hPa | 63 % | 3 °C | 30 % | 0% | 14% | 1% | 18% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 10.6 m/s38 km/h northeast |
1020 hPa | 48 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 11.1 m/s40 km/h northeast |
1020 hPa | 46 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 8 °C 3 °C |
0.0 mm | 11.5 m/s41 km/h northeast |
1021 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 8 °C 3 °C |
0.0 mm | 12.0 m/s43 km/h northeast |
1021 hPa | 45 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 9 °C 4 °C |
0.0 mm | 11.6 m/s42 km/h northeast |
1022 hPa | 45 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 11.1 m/s40 km/h northeast |
1023 hPa | 44 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 11 °C 6 °C |
0.0 mm | 12.5 m/s45 km/h east-northeast |
1023 hPa | 42 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 12.0 m/s43 km/h east-northeast |
1023 hPa | 40 % | 0 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| partly cloudy | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 10.7 m/s39 km/h east-northeast |
1024 hPa | 37 % | 0 °C | 14 % | 0% | 14% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 9.5 m/s34 km/h east-northeast |
1024 hPa | 37 % | 0 °C | 16 % | 0% | 15% | 2% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h east-northeast |
1024 hPa | 36 % | 0 °C | 13 % | 0% | 10% | 3% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.5 m/s31 km/h east-northeast |
1024 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1023 hPa | 35 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1023 hPa | 36 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 13 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1023 hPa | 39 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east |
1023 hPa | 43 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east |
1024 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1024 hPa | 50 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| cloudy | 9 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east-northeast |
1025 hPa | 52 % | 0 °C | 47 % | 0% | 0% | 1% | 47% | |
| 11 PM
5 PM
| cloudy | 8 °C 5 °C |
0.0 mm | 7.6 m/s27 km/h northeast |
1025 hPa | 58 % | 0 °C | 70 % | 0% | 0% | 39% | 61% | |
Nenadići, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.0749; 14.4967
Time zone: Europe / Zagreb
Population: 164
Altitude: 0 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Nenadići, Croatia. Weather forecast Nenadići.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Nenadići is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Nenadići
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Nenadići
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:54 am | 8:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:59 pm | 14:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 8:38 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:42 am | 9:17 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:58 am | 10:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:56 pm | 04/29/2026 4:38 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |