Weather Grede today
Weather forecast Grede April 29, 2026
During the day overcast. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 7 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Grede, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| overcast | 9 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h south |
1015 hPa | 56 % | 0 °C | 100 % | 0% | 0% | 93% | 99% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1013 hPa | 66 % | 4 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-southwest |
1012 hPa | 47 % | 3 °C | 100 % | 0% | 0% | 100% | 96% | |
| 8 PM
2 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1012 hPa | 62 % | 5 °C | 96 % | 0% | 0% | 96% | 0% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 7 °C 6 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1012 hPa | 94 % | 6 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 10 °C 9 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1011 hPa | 84 % | 7 °C | 70 % | 0% | 4% | 38% | 49% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
3.8 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1008 hPa | 53 % | 8 °C | 17 % | 0% | 4% | 11% | 6% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 92 % | 10 °C | 9 % | 0% | 6% | 6% | 0% | |
Grede, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 46.1167; 16.9667
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Grede, Croatia. Weather forecast Grede.
Grede - weather nearby - bigger cities
Grede - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Grede is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Grede
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Grede
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:41 am | 7:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:49 pm | 14:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:08 am | 8:31 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 9:11 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:42 am | 9:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 4:47 pm | 04/29/2026 4:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |