Weather Gedići tomorrow
| 17 °C | 16 °C | 9 am | |
| 18 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 18 °C | 17 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:57 am
sunset 8:09 pm
HOURLY
sunset 8:09 pm
Weather forecast Gedići April 29, 2026
During the day overcast, in the evening rain. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 1.3 mm. At night clear. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gedići, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east |
1016 hPa | 71 % | 9 °C | 96 % | 0% | 0% | 50% | 93% | |
| 1 AM
7 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1016 hPa | 71 % | 9 °C | 83 % | 0% | 0% | 29% | 77% | |
| 2 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1015 hPa | 71 % | 8 °C | 75 % | 0% | 0% | 3% | 75% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1015 hPa | 71 % | 8 °C | 86 % | 0% | 0% | 7% | 85% | |
| 4 AM
10 PM
| cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 68 % | 7 °C | 59 % | 0% | 0% | 21% | 52% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1015 hPa | 63 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 39% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-northeast |
1015 hPa | 58 % | 5 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| overcast | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1015 hPa | 56 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 36% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1015 hPa | 58 % | 7 °C | 98 % | 0% | 0% | 6% | 98% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east |
1015 hPa | 53 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 15% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east |
1016 hPa | 49 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 25% | 99% | |
| 11 AM
5 AM
| overcast | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h west-southwest |
1016 hPa | 49 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 27% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-southwest |
1016 hPa | 55 % | 9 °C | 100 % | 0% | 1% | 29% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h west-southwest |
1016 hPa | 61 % | 10 °C | 100 % | 0% | 3% | 45% | 100% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h west |
1016 hPa | 65 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 45% | 100% | |
| 3 PM
9 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west |
1016 hPa | 65 % | 10 °C | 100 % | 0% | 2% | 46% | 100% | |
| 4 PM
10 AM
| overcast | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h west-northwest |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 89 % | 0% | 5% | 32% | 84% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northwest |
1015 hPa | 62 % | 10 °C | 68 % | 0% | 13% | 28% | 54% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1015 hPa | 59 % | 9 °C | 86 % | 0% | 21% | 82% | 52% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-northeast |
1016 hPa | 60 % | 9 °C | 97 % | 0% | 22% | 96% | 69% | |
| 8 PM
2 PM
| light rain | 15 °C 13 °C |
0.2 mm | 6.1 m/s22 km/h east-northeast |
1016 hPa | 60 % | 7 °C | 99 % | 0% | 0% | 94% | 96% | |
| 9 PM
3 PM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1017 hPa | 71 % | 8 °C | 99 % | 0% | 0% | 91% | 94% | |
| 10 PM
4 PM
| rain | 13 °C 11 °C |
0.6 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1018 hPa | 72 % | 7 °C | 100 % | 0% | 10% | 100% | 92% | |
| 11 PM
5 PM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.3 mm | 7.4 m/s27 km/h east-northeast |
1019 hPa | 77 % | 8 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h northeast |
1019 hPa | 78 % | 8 °C | 100 % | 0% | 22% | 98% | 100% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1020 hPa | 76 % | 7 °C | 100 % | 0% | 14% | 85% | 100% | |
| 2 AM
8 PM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1020 hPa | 72 % | 6 °C | 100 % | 0% | 0% | 21% | 100% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northeast |
1020 hPa | 72 % | 6 °C | 64 % | 0% | 0% | 3% | 63% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northeast |
1021 hPa | 67 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h north-northeast |
1021 hPa | 66 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h north |
1022 hPa | 62 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northeast |
1022 hPa | 55 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 6 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h north-northeast |
1023 hPa | 45 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h northeast |
1024 hPa | 38 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h northeast |
1024 hPa | 37 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east-northeast |
1024 hPa | 34 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-northeast |
1025 hPa | 32 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-northeast |
1024 hPa | 31 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east-northeast |
1024 hPa | 29 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east-northeast |
1024 hPa | 30 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1023 hPa | 32 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h east |
1023 hPa | 31 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 15 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h east |
1023 hPa | 32 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east |
1023 hPa | 32 % | -2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 13 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.8 m/s24 km/h east |
1024 hPa | 36 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 9 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h east-southeast |
1025 hPa | 40 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.2 m/s22 km/h east |
1026 hPa | 41 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.7 m/s21 km/h east |
1026 hPa | 46 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gedići, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.2736; 13.6542
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Gedići, Croatia. Weather forecast Gedići.
Gedići - weather nearby - bigger cities
Gedići - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gedići is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gedići
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:57 am | 8:09 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:02 pm | 14:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:24 am | 8:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:45 am | 9:21 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4 am | 10:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 5 pm | 04/29/2026 4:41 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |