Weather Gažul week
Weather forecast for Gažul for this and next week.
Saturday, May 2
17 / 6°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
| 6 °C | 4 °C | 2 am | |
| 10 °C | 8 °C | 8 am | |
| 16 °C | 13 °C | 2 pm | |
| 11 °C | 9 °C | 8 pm |
sunrise 5:45 am
sunset 7:56 pm
HOURLY
sunset 7:56 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Gažul, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 6 °C 3 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1024 hPa | 49 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1024 hPa | 38 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 16 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h west-northwest |
1022 hPa | 25 % | -3 °C | 11 % | 0% | 0% | 11% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west |
1021 hPa | 53 % | 2 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 8 °C 7 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h east-northeast |
1021 hPa | 82 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h southeast |
1020 hPa | 61 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h west-northwest |
1019 hPa | 39 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west |
1017 hPa | 56 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Gažul, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 43.3049; 16.6288
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Gažul, Croatia. Weather forecast Gažul.
Gažul - weather nearby - bigger cities
Gažul - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Gažul is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Gažul
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:45 am | 7:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 14:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:13 am | 8:28 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 9:06 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:53 am | 9:49 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:04 pm | 05/02/2026 5:37 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |