Weather Čerjan week
Weather forecast for Čerjan for this and next week.
Wednesday, May 20
23 / 12°C
| 0.1 mm | 8 km/h |
| 12 °C | 11 °C | 2 am | |
| 18 °C | 18 °C | 8 am | |
| 23 °C | 24 °C | 2 pm | |
| 19 °C | 20 °C | 8 pm |
sunrise 5:20 am
sunset 8:08 pm
HOURLY
sunset 8:08 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Čerjan, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1016 hPa | 87 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1017 hPa | 66 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| cloudy | 23 °C 23 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h west-southwest |
1016 hPa | 52 % | 12 °C | 60 % | 0% | 0% | 60% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1016 hPa | 65 % | 12 °C | 2 % | 0% | 0% | 2% | 0% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| clear | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 9 °C | 3 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 61 % | 12 °C | 92 % | 0% | 6% | 92% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| overcast | 25 °C 25 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1016 hPa | 47 % | 13 °C | 93 % | 0% | 0% | 39% | 88% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 21 °C 21 °C |
5.5 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1015 hPa | 57 % | 12 °C | 98 % | 0% | 3% | 37% | 97% | |
Čerjan, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 42.6947; 18.0297
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Čerjan, Croatia. Weather forecast Čerjan.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Čerjan is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Čerjan
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 8:08 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:48 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:47 am | 8:42 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:06 am | 9:23 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:18 am | 10:11 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 8:29 am | 05/21/2026 12:28 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |