Weather Brđani tomorrow
Weather forecast Brđani May 16, 2026
During the day morning partly cloudy, later morning cloudy, in the afternoon initially cloudy, later heavy rain, in the evening rain. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 8.9 mm. At night partly cloudy. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Brđani, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h south-southwest |
1005 hPa | 85 % | 8 °C | 23 % | 0% | 0% | 23% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1004 hPa | 71 % | 10 °C | 48 % | 0% | 0% | 35% | 42% | |
| 2 PM
8 AM
| heavy rain | 22 °C 21 °C |
6.1 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1002 hPa | 43 % | 8 °C | 100 % | 0% | 0% | 14% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| rain | 14 °C 15 °C |
2.7 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southeast |
1000 hPa | 97 % | 14 °C | 100 % | 0% | 43% | 98% | 100% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southwest |
1001 hPa | 97 % | 10 °C | 32 % | 0% | 25% | 0% | 10% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain showers | 13 °C 13 °C |
0.6 mm | 1.9 m/s7 km/h southwest |
1003 hPa | 91 % | 11 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| rain | 18 °C 17 °C |
1.2 mm | 3.3 m/s12 km/h west-northwest |
1004 hPa | 55 % | 8 °C | 100 % | 0% | 28% | 58% | 100% | |
| 8 PM
2 PM
| heavy rain | 14 °C 14 °C |
7.1 mm | 3.2 m/s12 km/h west-northwest |
1006 hPa | 89 % | 11 °C | 100 % | 0% | 14% | 100% | 100% | |
Brđani, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.5156; 18.0489
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Brđani, Croatia. Weather forecast Brđani.
Brđani - weather nearby - bigger cities
Brđani - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Brđani is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Brđani
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:15 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:44 pm | 14:57 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:40 am | 8:48 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 3:57 am | 9:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:04 am | 10:25 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:26 am | 05/16/2026 8:20 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |