Weather Bol tomorrow
| 12 °C | 10 °C | 9 am | |
| 19 °C | 17 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 16 °C | 3 pm | |
| 12 °C | 9 °C | 9 pm |
sunrise 5:48 am
sunset 7:53 pm
HOURLY
sunset 7:53 pm
Weather forecast Bol April 30, 2026
During the day morning rain, later morning partly cloudy, in the afternoon initially partly cloudy, later clear. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.4 mm. At night clear. The lowest temperature 9 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bol, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northeast |
1016 hPa | 66 % | 8 °C | 22 % | 0% | 0% | 21% | 1% | |
| 1 AM
7 PM
| partly cloudy | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north-northeast |
1016 hPa | 69 % | 8 °C | 37 % | 0% | 0% | 12% | 28% | |
| 2 AM
8 PM
| partly cloudy | 14 °C 12 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1016 hPa | 60 % | 6 °C | 28 % | 0% | 0% | 3% | 26% | |
| 3 AM
9 PM
| cloudy | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h north |
1017 hPa | 60 % | 5 °C | 85 % | 0% | 6% | 58% | 75% | |
| 4 AM
10 PM
| light rain | 13 °C 11 °C |
0.1 mm | 6.7 m/s24 km/h north |
1017 hPa | 64 % | 6 °C | 99 % | 0% | 2% | 96% | 91% | |
| 5 AM
11 PM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northeast |
1017 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 7% | 67% | 100% | |
| 6 AM
12 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.4 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1017 hPa | 71 % | 7 °C | 100 % | 0% | 6% | 100% | 100% | |
| 7 AM
1 AM
| rain | 12 °C 10 °C |
0.5 mm | 6.4 m/s23 km/h north-northeast |
1017 hPa | 73 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 10 °C |
0.2 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northeast |
1018 hPa | 76 % | 7 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 100% | |
| 9 AM
3 AM
| overcast | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1018 hPa | 72 % | 7 °C | 99 % | 0% | 1% | 98% | 99% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h northeast |
1019 hPa | 51 % | 5 °C | 7 % | 0% | 3% | 3% | 3% | |
| 11 AM
5 AM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 38 % | 3 °C | 7 % | 0% | 4% | 7% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1019 hPa | 33 % | 2 °C | 4 % | 0% | 3% | 1% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h northeast |
1019 hPa | 30 % | 2 °C | 9 % | 0% | 3% | 7% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h north-northeast |
1019 hPa | 29 % | 1 °C | 3 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northeast |
1019 hPa | 28 % | 0 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 19 °C 16 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h northeast |
1019 hPa | 26 % | 0 °C | 4 % | 0% | 0% | 4% | 0% | |
| 5 PM
11 AM
| clear | 18 °C 14 °C |
0.0 mm | 6.7 m/s24 km/h northeast |
1019 hPa | 26 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 6 PM
12 PM
| clear | 17 °C 13 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h northeast |
1019 hPa | 28 % | -1 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 PM
1 PM
| clear | 15 °C 11 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h northeast |
1019 hPa | 31 % | -1 °C | 3 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 PM
2 PM
| partly cloudy | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northeast |
1020 hPa | 32 % | -2 °C | 22 % | 0% | 0% | 0% | 22% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h northeast |
1021 hPa | 33 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.3 m/s23 km/h north-northeast |
1021 hPa | 35 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h north-northeast |
1022 hPa | 35 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 11 °C 7 °C |
0.0 mm | 5.5 m/s20 km/h north-northeast |
1022 hPa | 36 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1022 hPa | 36 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 36 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 37 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 10 °C 7 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1022 hPa | 37 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1022 hPa | 37 % | -4 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 9 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1022 hPa | 39 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 11 °C 8 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northeast |
1022 hPa | 35 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 12 °C 8 °C |
0.0 mm | 6.1 m/s22 km/h north-northeast |
1022 hPa | 29 % | -4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| clear | 19 °C 15 °C |
0.0 mm | 5.8 m/s21 km/h northeast |
1022 hPa | 21 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 PM
2 PM
| clear | 14 °C 10 °C |
0.0 mm | 5.6 m/s20 km/h northeast |
1023 hPa | 30 % | -3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Bol, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 43.2619; 16.6550
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Bol, Croatia. Weather forecast Bol.
Bol - weather nearby - bigger cities
Bol - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bol is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bol
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:48 am | 7:53 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:50 pm | 14:05 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:16 am | 8:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 9:03 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:57 am | 9:45 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 5:52 pm | 04/30/2026 4:50 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |