Weather Bale tomorrow
| 12 °C | 12 °C | 9 am | |
| 13 °C | 12 °C | 12 pm | |
| 15 °C | 14 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 11 °C | 9 pm |
sunrise 5:34 am
sunset 8:28 pm
HOURLY
sunset 8:28 pm
Weather forecast Bale May 16, 2026
During the day morning light rain, later morning rain, in the afternoon light rain showers, in the evening clear. The highest temperature 16 °C. Total rainfall 4.9 mm. At night the lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Bale, Croatia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1000 hPa | 91 % | 11 °C | 100 % | 0% | 3% | 100% | 79% | |
| 1 AM
7 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
999 hPa | 90 % | 11 °C | 98 % | 0% | 5% | 94% | 78% | |
| 2 AM
8 PM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.1 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
999 hPa | 90 % | 10 °C | 98 % | 7% | 23% | 92% | 86% | |
| 3 AM
9 PM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south-southeast |
999 hPa | 88 % | 10 °C | 99 % | 8% | 33% | 95% | 72% | |
| 4 AM
10 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
999 hPa | 93 % | 10 °C | 99 % | 0% | 7% | 99% | 56% | |
| 5 AM
11 PM
| overcast | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
999 hPa | 93 % | 9 °C | 100 % | 5% | 22% | 99% | 88% | |
| 6 AM
12 AM
| light rain | 11 °C 11 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
999 hPa | 95 % | 9 °C | 100 % | 15% | 23% | 99% | 99% | |
| 7 AM
1 AM
| light rain | 11 °C 10 °C |
0.2 mm | 3.4 m/s12 km/h east-southeast |
999 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 18% | 32% | 100% | 98% | |
| 8 AM
2 AM
| light rain | 12 °C 12 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
999 hPa | 94 % | 10 °C | 100 % | 11% | 29% | 100% | 99% | |
| 9 AM
3 AM
| rain | 12 °C 11 °C |
0.7 mm | 4.2 m/s15 km/h south-southeast |
999 hPa | 89 % | 10 °C | 100 % | 0% | 4% | 98% | 100% | |
| 10 AM
4 AM
| heavy rain | 12 °C 11 °C |
1.4 mm | 4.8 m/s17 km/h south |
1000 hPa | 86 % | 9 °C | 100 % | 0% | 22% | 99% | 100% | |
| 11 AM
5 AM
| rain | 12 °C 12 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h south |
1001 hPa | 88 % | 9 °C | 100 % | 0% | 28% | 99% | 100% | |
| 12 PM
6 AM
| rain | 13 °C 13 °C |
0.4 mm | 2.5 m/s9 km/h southeast |
1001 hPa | 87 % | 10 °C | 100 % | 0% | 5% | 91% | 100% | |
| 1 PM
7 AM
| rain | 14 °C 14 °C |
0.4 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1001 hPa | 79 % | 10 °C | 96 % | 0% | 11% | 78% | 95% | |
| 2 PM
8 AM
| rain showers | 14 °C 13 °C |
0.6 mm | 3.5 m/s13 km/h east-northeast |
1002 hPa | 71 % | 9 °C | 72 % | 0% | 40% | 44% | 40% | |
| 3 PM
9 AM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h east-northeast |
1002 hPa | 68 % | 9 °C | 75 % | 0% | 9% | 41% | 62% | |
| 4 PM
10 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1003 hPa | 61 % | 8 °C | 58 % | 0% | 6% | 32% | 43% | |
| 5 PM
11 AM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1003 hPa | 57 % | 7 °C | 76 % | 0% | 5% | 52% | 48% | |
| 6 PM
12 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h northeast |
1004 hPa | 61 % | 7 °C | 98 % | 0% | 6% | 96% | 71% | |
| 7 PM
1 PM
| overcast | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1005 hPa | 63 % | 7 °C | 91 % | 0% | 0% | 69% | 84% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northwest |
1006 hPa | 71 % | 8 °C | 39 % | 0% | 0% | 35% | 5% | |
| 9 PM
3 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northwest |
1007 hPa | 77 % | 8 °C | 10 % | 0% | 0% | 10% | 0% | |
| 10 PM
4 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1008 hPa | 84 % | 9 °C | 14 % | 0% | 0% | 14% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| partly cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north |
1009 hPa | 86 % | 9 °C | 33 % | 0% | 0% | 33% | 0% | |
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
6 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h north |
1010 hPa | 85 % | 9 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 1 AM
7 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northwest |
1010 hPa | 84 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
8 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1010 hPa | 84 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 3 AM
9 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northwest |
1010 hPa | 83 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
10 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
1011 hPa | 84 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
11 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north |
1011 hPa | 84 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
12 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1011 hPa | 82 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
1 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1012 hPa | 77 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
2 AM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1012 hPa | 70 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
3 AM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1013 hPa | 62 % | 9 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 10 AM
4 AM
| clear | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-southwest |
1013 hPa | 58 % | 8 °C | 3 % | 0% | 2% | 1% | 0% | |
| 11 AM
5 AM
| light rain showers | 17 °C 16 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h west-southwest |
1014 hPa | 59 % | 9 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 12 PM
6 AM
| light rain showers | 17 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.7 m/s13 km/h west-southwest |
1014 hPa | 61 % | 9 °C | 26 % | 0% | 0% | 26% | 0% | |
| 1 PM
7 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1014 hPa | 56 % | 8 °C | 21 % | 0% | 0% | 21% | 0% | |
| 2 PM
8 AM
| partly cloudy | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h west-southwest |
1014 hPa | 53 % | 8 °C | 14 % | 0% | 1% | 13% | 0% | |
| 3 PM
9 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h west-southwest |
1014 hPa | 54 % | 8 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 4 PM
10 AM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h west-southwest |
1014 hPa | 54 % | 8 °C | 6 % | 0% | 0% | 2% | 3% | |
| 5 PM
11 AM
| partly cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h west-southwest |
1014 hPa | 52 % | 7 °C | 32 % | 0% | 0% | 0% | 32% | |
| 6 PM
12 PM
| cloudy | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southwest |
1014 hPa | 51 % | 6 °C | 71 % | 0% | 0% | 0% | 71% | |
| 7 PM
1 PM
| cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south-southwest |
1013 hPa | 55 % | 7 °C | 81 % | 0% | 0% | 0% | 81% | |
| 8 PM
2 PM
| cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1014 hPa | 68 % | 9 °C | 55 % | 0% | 0% | 0% | 55% | |
| 9 PM
3 PM
| partly cloudy | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1014 hPa | 70 % | 8 °C | 37 % | 0% | 0% | 0% | 36% | |
| 10 PM
4 PM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-northeast |
1015 hPa | 73 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 11 PM
5 PM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 72 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Bale, Croatia - information
State: CroatiaGPS coordinates: 45.0406; 13.7836
Time zone: Europe / Zagreb
Something wrong, something missing?
Weather Bale, Croatia. Weather forecast Bale.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Bale is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Bale
data are always in the local timeSun and light
May 16, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:34 am | 8:28 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:01 pm | 14:54 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:59 am | 9:03 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:16 am | 9:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:25 am | 10:38 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/16/2026 4:45 am | 05/16/2026 8:36 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |