Weather Tambor Beach today
| 27 °C | 32 °C | 4 pm | |
| 26 °C | 33 °C | 6 pm | |
| 26 °C | 32 °C | 8 pm | |
| 26 °C | 32 °C | 10 pm |
sunrise 5:17 am
sunset 5:57 pm
HOURLY
sunset 5:57 pm
Weather forecast Tambor Beach May 29, 2026
Fog in the morning, turning to overcast by midday, then changing to heavy rain in the afternoon. High of 25 °C. Total rainfall 10.8 mm. Heavy rain overnight with a low of 24 °C. Total rainfall 8.0 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tambor Beach, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h north |
1011 hPa | 99 % | 24 °C | 100 % | 57% | 60% | 85% | 100% | |
| 1 AM
3 AM
| fog | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1010 hPa | 98 % | 25 °C | 100 % | 57% | 59% | 41% | 99% | |
| 2 AM
4 AM
| fog | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1009 hPa | 98 % | 25 °C | 96 % | 53% | 69% | 2% | 89% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northwest |
1009 hPa | 98 % | 24 °C | 93 % | 60% | 65% | 16% | 76% | |
| 4 AM
6 AM
| fog | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h north |
1009 hPa | 98 % | 24 °C | 79 % | 59% | 62% | 9% | 43% | |
| 5 AM
7 AM
| fog | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h north-northeast |
1009 hPa | 98 % | 24 °C | 96 % | 57% | 63% | 20% | 88% | |
| 6 AM
8 AM
| fog | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1010 hPa | 98 % | 24 °C | 98 % | 50% | 51% | 16% | 96% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h east |
1011 hPa | 95 % | 25 °C | 98 % | 10% | 22% | 5% | 97% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1011 hPa | 84 % | 25 °C | 99 % | 0% | 18% | 22% | 99% | |
| 9 AM
11 AM
| overcast | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north-northeast |
1011 hPa | 74 % | 24 °C | 98 % | 0% | 50% | 2% | 96% | |
| 10 AM
12 PM
| overcast | 32 °C 38 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1010 hPa | 66 % | 24 °C | 100 % | 0% | 43% | 3% | 100% | |
| 11 AM
1 PM
| overcast | 32 °C 38 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1010 hPa | 65 % | 24 °C | 98 % | 0% | 37% | 8% | 97% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 32 °C 38 °C |
0.8 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1010 hPa | 68 % | 25 °C | 99 % | 0% | 71% | 15% | 97% | |
| 1 PM
3 PM
| heavy rain | 30 °C 36 °C |
2.2 mm | 4.5 m/s16 km/h south-southwest |
1009 hPa | 78 % | 25 °C | 100 % | 0% | 80% | 25% | 100% | |
| 2 PM
4 PM
| heavy rain | 29 °C 35 °C |
1.3 mm | 5.0 m/s18 km/h south |
1009 hPa | 82 % | 25 °C | 100 % | 0% | 50% | 8% | 100% | |
| 3 PM
5 PM
| heavy rain | 29 °C 35 °C |
4.6 mm | 4.7 m/s17 km/h south-southeast |
1009 hPa | 81 % | 25 °C | 100 % | 0% | 100% | 19% | 59% | |
| 4 PM
6 PM
| heavy rain | 27 °C 33 °C |
1.1 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1009 hPa | 90 % | 25 °C | 99 % | 1% | 93% | 55% | 91% | |
| 5 PM
7 PM
| rain | 27 °C 33 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1010 hPa | 92 % | 25 °C | 98 % | 0% | 46% | 83% | 96% | |
| 6 PM
8 PM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h southeast |
1010 hPa | 95 % | 25 °C | 89 % | 48% | 53% | 3% | 67% | |
| 7 PM
9 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h east |
1010 hPa | 96 % | 25 °C | 97 % | 14% | 18% | 0% | 97% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1011 hPa | 95 % | 25 °C | 99 % | 10% | 22% | 0% | 98% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 96 % | 25 °C | 99 % | 23% | 43% | 0% | 98% | |
| 10 PM
12 AM
| fog | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 97 % | 25 °C | 100 % | 30% | 43% | 3% | 100% | |
| 11 PM
1 AM
| fog | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 97 % | 25 °C | 100 % | 32% | 40% | 13% | 100% | |
Tomorrow, Saturday 05/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 97 % | 25 °C | 99 % | 35% | 41% | 18% | 98% | |
| 1 AM
3 AM
| rain | 25 °C 31 °C |
0.3 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1010 hPa | 97 % | 25 °C | 97 % | 39% | 49% | 9% | 95% | |
| 2 AM
4 AM
| rain | 25 °C 31 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1010 hPa | 98 % | 24 °C | 96 % | 39% | 74% | 46% | 72% | |
| 3 AM
5 AM
| heavy rain showers | 25 °C 31 °C |
2.4 mm | 3.2 m/s12 km/h northeast |
1009 hPa | 98 % | 24 °C | 85 % | 65% | 74% | 18% | 33% | |
| 4 AM
6 AM
| heavy rain | 24 °C 29 °C |
4.3 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 100 % | 63% | 100% | 63% | 82% | |
| 5 AM
7 AM
| rain | 24 °C 29 °C |
0.6 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 94 % | 53% | 53% | 26% | 87% | |
| 6 AM
8 AM
| light rain | 24 °C 29 °C |
0.2 mm | 2.7 m/s10 km/h northeast |
1010 hPa | 99 % | 23 °C | 90 % | 0% | 26% | 6% | 85% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1011 hPa | 98 % | 24 °C | 98 % | 2% | 39% | 9% | 96% | |
| 8 AM
10 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
1011 hPa | 90 % | 24 °C | 98 % | 0% | 77% | 0% | 93% | |
| 9 AM
11 AM
| light rain | 28 °C 33 °C |
0.1 mm | 3.8 m/s14 km/h southeast |
1013 hPa | 82 % | 24 °C | 99 % | 0% | 54% | 32% | 97% | |
| 10 AM
12 PM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1013 hPa | 78 % | 24 °C | 92 % | 0% | 23% | 60% | 77% | |
| 11 AM
1 PM
| overcast | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1012 hPa | 74 % | 24 °C | 89 % | 0% | 68% | 35% | 68% | |
| 12 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h southeast |
1012 hPa | 74 % | 24 °C | 87 % | 0% | 41% | 15% | 76% | |
| 1 PM
3 PM
| overcast | 30 °C 35 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1011 hPa | 73 % | 24 °C | 98 % | 0% | 57% | 0% | 96% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain | 30 °C 35 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1009 hPa | 72 % | 24 °C | 96 % | 0% | 33% | 0% | 95% | |
| 3 PM
5 PM
| overcast | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h south-southeast |
1008 hPa | 73 % | 24 °C | 100 % | 0% | 60% | 2% | 99% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 29 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h south-southeast |
1008 hPa | 76 % | 24 °C | 100 % | 0% | 85% | 0% | 100% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1009 hPa | 80 % | 24 °C | 100 % | 0% | 87% | 0% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1010 hPa | 84 % | 24 °C | 100 % | 0% | 31% | 4% | 100% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h south-southeast |
1010 hPa | 87 % | 24 °C | 100 % | 0% | 11% | 3% | 100% | |
| 8 PM
10 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1011 hPa | 87 % | 24 °C | 100 % | 0% | 14% | 10% | 99% | |
| 9 PM
11 PM
| light rain | 27 °C 33 °C |
0.1 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
1012 hPa | 89 % | 24 °C | 99 % | 0% | 18% | 13% | 98% | |
| 10 PM
12 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1012 hPa | 92 % | 24 °C | 99 % | 2% | 33% | 10% | 98% | |
| 11 PM
1 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1012 hPa | 93 % | 24 °C | 98 % | 7% | 28% | 11% | 97% | |
Tambor Beach, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.7367; -85.0129
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 5 m
The administrative part:
- Provincia de Puntarenas, Puntarenas
- Cantón Central de Puntarenas, Puntarenas
Something wrong, something missing?
Weather Tambor Beach, Costa Rica. Weather forecast Tambor Beach.
Tambor Beach - weather nearby - bigger cities
Tambor Beach - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tambor Beach is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tambor Beach
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tambor Beach
data are always in the local timeSun and light
May 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:17 am | 5:57 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:37 am | 12:39 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 6:20 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:28 am | 6:46 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:01 am | 7:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/28/2026 3:54 pm | 05/29/2026 3:47 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |