Weather Guayabo, San José weekend
Weather forecast for Guayabo, San José for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, later morning rain showers, in the afternoon rain. Sunday during the day overcast, later morning heavy rain showers, in the afternoon heavy rain.
Friday, May 1
27 / 18°C
| 7.0 mm | 5 km/h |
| 18 °C | 19 °C | 5 am | |
| 19 °C | 20 °C | 6 am | |
| 27 °C | 29 °C | 12 pm | |
| 21 °C | 25 °C | 6 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 5:48 pm
HOURLY
sunset 5:48 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Guayabo, San José, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1012 hPa | 88 % | 17 °C | 32 % | 19% | 32% | 1% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1011 hPa | 90 % | 17 °C | 13 % | 0% | 9% | 1% | 3% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1011 hPa | 90 % | 17 °C | 19 % | 0% | 3% | 2% | 14% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1010 hPa | 91 % | 16 °C | 27 % | 0% | 6% | 3% | 19% | |
| 4 AM
6 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east |
1010 hPa | 91 % | 16 °C | 32 % | 0% | 5% | 3% | 25% | |
| 5 AM
7 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1011 hPa | 89 % | 16 °C | 53 % | 0% | 7% | 6% | 47% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 19 °C 21 °C |
1.3 mm | 2.9 m/s10 km/h east-southeast |
1011 hPa | 84 % | 16 °C | 66 % | 0% | 19% | 8% | 53% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 27 °C 30 °C |
5.7 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northwest |
1011 hPa | 58 % | 17 °C | 99 % | 0% | 45% | 24% | 98% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h west-northwest |
1011 hPa | 86 % | 19 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h east-southeast |
1013 hPa | 90 % | 17 °C | 100 % | 0% | 8% | 0% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 18 °C 20 °C |
1.4 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1013 hPa | 89 % | 16 °C | 69 % | 0% | 0% | 0% | 68% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 23 °C 26 °C |
2.5 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1014 hPa | 77 % | 19 °C | 100 % | 0% | 48% | 28% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h east-southeast |
1013 hPa | 93 % | 19 °C | 100 % | 0% | 13% | 0% | 100% | |
Guayabo, San José, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.8624; -84.2622
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 999 m
The administrative part:
- Provincia de San José, San José
- Cantón de Mora, Colón, Heredia
Something wrong, something missing?
Weather Guayabo, San José, Costa Rica. Weather forecast Guayabo, San José.
Guayabo, San José - weather nearby - bigger cities
Guayabo, San José - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Guayabo, San José is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Guayabo, San José
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 5:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:34 am | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 6:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 6:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 7:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:06 pm | 05/01/2026 5:03 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |