Weather Esmeralda long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Esmeralda for ten days.
Monday, May 4
22 / 18°C
| 3.1 mm | 12 km/h |
| 18 °C | 20 °C | 12 am | |
| 18 °C | 19 °C | 6 am | |
| 22 °C | 25 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 21 °C | 6 pm |
sunrise 5:16 am
sunset 5:46 pm
HOURLY
sunset 5:46 pm
|
|
|
|
Weather forecast Esmeralda, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h east-southeast |
1016 hPa | 90 % | 16 °C | 93 % | 0% | 43% | 6% | 89% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 18 °C 19 °C |
1.2 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1015 hPa | 88 % | 15 °C | 93 % | 0% | 31% | 1% | 90% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
1.9 mm | 3.2 m/s12 km/h east |
1014 hPa | 83 % | 19 °C | 100 % | 0% | 75% | 32% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-southeast |
1014 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 0% | 99% | 1% | 100% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southeast |
1015 hPa | 96 % | 17 °C | 100 % | 0% | 43% | 11% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 18 °C 20 °C |
1.1 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1014 hPa | 90 % | 16 °C | 46 % | 0% | 37% | 0% | 13% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 22 °C 24 °C |
1.9 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1015 hPa | 76 % | 17 °C | 100 % | 0% | 61% | 56% | 98% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h east-southeast |
1014 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 0% | 93% | 7% | 100% | |
Esmeralda, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.9218; -83.7200
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1080 m
The administrative part:
- Provincia de Cartago, Cartago
- Cantón de Jiménez, Tucurrique
Something wrong, something missing?
Weather Esmeralda, Costa Rica. Weather forecast Esmeralda.
Esmeralda - weather nearby - bigger cities
Esmeralda - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Esmeralda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Esmeralda
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 5:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:31 am | 12:30 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 6:09 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 6:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 7:35 pm | 05/04/2026 7:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |