Weather Daniel Flores today
Weather forecast Daniel Flores April 28, 2026
During the day cloudy, in the afternoon heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later partly cloudy. The highest temperature 22 °C. Total rainfall 5.7 mm. At night the lowest temperature 19 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Daniel Flores, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h northeast |
1013 hPa | 94 % | 19 °C | 53 % | 0% | 25% | 21% | 19% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 19 °C 21 °C |
0.3 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 93 % | 17 °C | 84 % | 0% | 61% | 4% | 57% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain showers | 26 °C 30 °C |
5.2 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1012 hPa | 71 % | 20 °C | 78 % | 0% | 35% | 44% | 43% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 22 °C 26 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1010 hPa | 96 % | 21 °C | 25 % | 0% | 10% | 18% | 1% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h east |
1011 hPa | 92 % | 19 °C | 28 % | 0% | 2% | 20% | 8% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 96 % | 18 °C | 69 % | 0% | 51% | 38% | 2% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain showers | 27 °C 30 °C |
0.9 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1011 hPa | 65 % | 20 °C | 57 % | 0% | 43% | 21% | 4% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 23 °C 28 °C |
0.1 mm | 0.3 m/s1 km/h northwest |
1009 hPa | 94 % | 21 °C | 68 % | 0% | 11% | 64% | 0% | |
Daniel Flores, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.3361; -83.6700
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 10 028
Altitude: 639 m
The administrative part:
- Provincia de San José, San José
- Cantón de Pérez Zeledón, Mercedes, San José
Something wrong, something missing?
Weather Daniel Flores, Costa Rica. Weather forecast Daniel Flores.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Daniel Flores is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Daniel Flores
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Daniel Flores
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 5:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:32 am | 12:26 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 6:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 6:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 6:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:44 pm | 04/28/2026 3:04 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |