Weather Cerro Ventisqueros long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Cerro Ventisqueros for ten days.
Sunday, May 3
22 / 16°C
| 10.1 mm | 1 km/h |
| 16 °C | 18 °C | 12 am | |
| 18 °C | 19 °C | 6 am | |
| 22 °C | 25 °C | 12 pm | |
| 19 °C | 22 °C | 6 pm |
sunrise 5:16 am
sunset 5:45 pm
HOURLY
sunset 5:45 pm
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Ventisqueros, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 16 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.5 m/s2 km/h northeast |
1016 hPa | 94 % | 15 °C | 100 % | 0% | 88% | 27% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
7.4 mm | 0.7 m/s3 km/h north-northeast |
1017 hPa | 86 % | 15 °C | 96 % | 0% | 4% | 3% | 96% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
2.7 mm | 0.3 m/s1 km/h southwest |
1017 hPa | 85 % | 18 °C | 98 % | 0% | 31% | 33% | 96% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h northeast |
1015 hPa | 95 % | 18 °C | 100 % | 0% | 6% | 88% | 100% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1016 hPa | 91 % | 15 °C | 100 % | 0% | 88% | 80% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
7.6 mm | 0.7 m/s3 km/h northeast |
1015 hPa | 88 % | 15 °C | 93 % | 0% | 10% | 3% | 92% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 21 °C 24 °C |
1.2 mm | 1.5 m/s5 km/h north-northeast |
1017 hPa | 87 % | 18 °C | 100 % | 0% | 61% | 82% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h south |
1014 hPa | 96 % | 18 °C | 100 % | 0% | 95% | 36% | 100% | |
Cerro Ventisqueros, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.4746; -83.5085
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 3715 m
The administrative part:
- Provincia de San José, San José
- Cantón de Pérez Zeledón, Mercedes, San José
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Ventisqueros, Costa Rica. Weather forecast Cerro Ventisqueros.
Cerro Ventisqueros - weather nearby - bigger cities
Cerro Ventisqueros - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Ventisqueros is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cerro Ventisqueros
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:16 am | 5:45 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:30 am | 12:29 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:54 am | 6:07 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:29 am | 6:32 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:03 am | 6:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 6:41 pm | 05/03/2026 6:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |