Weather Cerro Montepec long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Cerro Montepec for ten days.
Sunday, May 3
29 / 23°C
| 3.4 mm | 11 km/h |
| 23 °C | 28 °C | 12 am | |
| 23 °C | 27 °C | 6 am | |
| 29 °C | 34 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 31 °C | 6 pm |
sunrise 5:23 am
sunset 5:56 pm
HOURLY
sunset 5:56 pm
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Montepec, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-northeast |
1011 hPa | 96 % | 22 °C | 96 % | 0% | 0% | 0% | 96% | |
| 6 AM
8 AM
| rain showers | 23 °C 27 °C |
2.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1011 hPa | 91 % | 21 °C | 29 % | 0% | 2% | 4% | 25% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 29 °C 34 °C |
1.4 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1011 hPa | 70 % | 22 °C | 100 % | 0% | 6% | 17% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 0.2 m/s1 km/h east-southeast |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 3% | 9% | 100% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h east-northeast |
1011 hPa | 93 % | 22 °C | 99 % | 0% | 3% | 2% | 99% | |
| 6 AM
8 AM
| light rain showers | 24 °C 28 °C |
0.9 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1010 hPa | 90 % | 22 °C | 35 % | 0% | 35% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 30 °C 35 °C |
4.6 mm | 3.4 m/s12 km/h east-northeast |
1010 hPa | 66 % | 23 °C | 90 % | 0% | 17% | 18% | 88% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h east-southeast |
1009 hPa | 89 % | 23 °C | 100 % | 0% | 1% | 4% | 100% | |
Cerro Montepec, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 11.1167; -85.6500
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 215 m
The administrative part:
- Provincia de Guanacaste, Liberia
- Cantón de La Cruz, La Cruz, Guanacaste
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Montepec, Costa Rica. Weather forecast Cerro Montepec.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Montepec is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cerro Montepec
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:23 am | 5:56 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:39 am | 12:33 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5 am | 6:18 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:35 am | 6:43 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:09 am | 7:09 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 6:54 pm | 05/03/2026 6:34 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |