Weather Cerro Barú weekend
Weather forecast for Cerro Barú for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day overcast, later morning rain, in the afternoon heavy rain. Sunday during the day overcast, later morning rain showers, in the afternoon heavy rain.
Friday, May 1
23 / 17°C
| 16.5 mm | 3 km/h |
| 18 °C | 20 °C | 12 am | |
| 17 °C | 19 °C | 6 am | |
| 23 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 23 °C | 6 pm |
sunrise 5:18 am
sunset 5:46 pm
HOURLY
sunset 5:46 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Cerro Barú, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 92 % | 16 °C | 68 % | 26% | 48% | 25% | 21% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 17 °C 19 °C |
3.7 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1011 hPa | 93 % | 16 °C | 100 % | 0% | 61% | 15% | 99% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 23 °C 27 °C |
12.6 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1011 hPa | 84 % | 20 °C | 100 % | 0% | 25% | 28% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.3 m/s1 km/h south-southwest |
1010 hPa | 98 % | 19 °C | 100 % | 0% | 75% | 6% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1012 hPa | 89 % | 17 °C | 100 % | 0% | 57% | 29% | 100% | |
| 6 AM
8 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
4.6 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1012 hPa | 91 % | 15 °C | 97 % | 0% | 47% | 21% | 94% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 24 °C 28 °C |
9.9 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1013 hPa | 78 % | 19 °C | 100 % | 0% | 29% | 18% | 100% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.1 m/s0 km/h south-southwest |
1013 hPa | 99 % | 19 °C | 100 % | 0% | 96% | 11% | 100% | |
Cerro Barú, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.3333; -83.7833
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 670 m
The administrative part:
- Provincia de San José, San José
- Cantón de Pérez Zeledón, Mercedes, San José
Something wrong, something missing?
Weather Cerro Barú, Costa Rica. Weather forecast Cerro Barú.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Cerro Barú is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Cerro Barú
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:18 am | 5:46 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:32 am | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 6:08 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 6:33 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:05 am | 6:58 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:04 pm | 05/01/2026 5:01 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |