Weather Barva the day after tomorrow
Weather forecast Barva April 30, 2026
During the day morning cloudy, later morning overcast, in the afternoon rain, in the evening initially rain, later cloudy. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 1.6 mm. At night overcast. The lowest temperature 17 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Barva, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1012 hPa | 88 % | 15 °C | 71 % | 0% | 24% | 0% | 60% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1012 hPa | 84 % | 15 °C | 96 % | 0% | 11% | 1% | 95% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 25 °C 27 °C |
1.3 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1011 hPa | 60 % | 16 °C | 89 % | 0% | 8% | 41% | 80% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northeast |
1011 hPa | 85 % | 18 °C | 78 % | 0% | 14% | 18% | 69% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1012 hPa | 88 % | 15 °C | 94 % | 0% | 3% | 7% | 93% | |
Barva, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 10.0202; -84.1245
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Barva, Costa Rica. Weather forecast Barva.
Barva - weather nearby - bigger cities
Barva - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Barva is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Barva
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 5:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:33 am | 12:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 6:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 6:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 7:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:19 pm | 04/30/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |