Weather Barrio Santa Cecilia the day after tomorrow
| 23 °C | 26 °C | 9 am | |
| 24 °C | 26 °C | 12 pm | |
| 22 °C | 25 °C | 3 pm | |
| 20 °C | 22 °C | 9 pm |
sunrise 5:19 am
sunset 5:47 pm
HOURLY
sunset 5:47 pm
Weather forecast Barrio Santa Cecilia April 30, 2026
During the day cloudy, later morning rain showers, in the afternoon heavy rain, in the evening initially heavy rain, later fog. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 7.4 mm. At night cloudy. The lowest temperature 18 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Barrio Santa Cecilia, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1013 hPa | 95 % | 16 °C | 43 % | 42% | 41% | 4% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1012 hPa | 94 % | 16 °C | 28 % | 24% | 24% | 4% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1012 hPa | 93 % | 16 °C | 20 % | 15% | 17% | 3% | 1% | |
| 3 AM
5 AM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1011 hPa | 93 % | 15 °C | 18 % | 10% | 17% | 1% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1012 hPa | 91 % | 15 °C | 79 % | 0% | 10% | 1% | 76% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1012 hPa | 92 % | 16 °C | 93 % | 0% | 71% | 3% | 74% | |
| 6 AM
8 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1013 hPa | 90 % | 16 °C | 91 % | 0% | 89% | 10% | 3% | |
| 7 AM
9 AM
| cloudy | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1013 hPa | 88 % | 18 °C | 72 % | 6% | 68% | 13% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| light rain showers | 22 °C 24 °C |
0.2 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 81 % | 18 °C | 64 % | 0% | 61% | 15% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| rain showers | 23 °C 25 °C |
0.6 mm | 3.3 m/s12 km/h northeast |
1013 hPa | 73 % | 18 °C | 60 % | 0% | 51% | 24% | 1% | |
| 10 AM
12 PM
| light rain showers | 24 °C 27 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1013 hPa | 73 % | 18 °C | 45 % | 0% | 39% | 15% | 1% | |
| 11 AM
1 PM
| heavy rain showers | 25 °C 28 °C |
1.1 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northeast |
1012 hPa | 72 % | 19 °C | 78 % | 0% | 71% | 10% | 11% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain showers | 24 °C 27 °C |
2.5 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1012 hPa | 74 % | 18 °C | 82 % | 0% | 70% | 32% | 24% | |
| 1 PM
3 PM
| rain | 23 °C 26 °C |
0.7 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northeast |
1011 hPa | 80 % | 19 °C | 97 % | 0% | 87% | 19% | 73% | |
| 2 PM
4 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
1.3 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 80 % | 19 °C | 100 % | 0% | 82% | 57% | 98% | |
| 3 PM
5 PM
| rain | 22 °C 25 °C |
0.8 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1010 hPa | 82 % | 18 °C | 100 % | 7% | 100% | 47% | 98% | |
| 4 PM
6 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h north-northeast |
1010 hPa | 88 % | 19 °C | 99 % | 12% | 89% | 49% | 93% | |
| 5 PM
7 PM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north-northeast |
1010 hPa | 91 % | 19 °C | 93 % | 3% | 78% | 13% | 64% | |
| 6 PM
8 PM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1011 hPa | 95 % | 19 °C | 98 % | 39% | 98% | 9% | 11% | |
| 7 PM
9 PM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 94 % | 18 °C | 100 % | 77% | 99% | 4% | 1% | |
| 8 PM
10 PM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h northeast |
1013 hPa | 95 % | 18 °C | 95 % | 75% | 95% | 2% | 0% | |
| 9 PM
11 PM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 95 % | 18 °C | 98 % | 81% | 98% | 3% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| fog | 19 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 95 % | 18 °C | 96 % | 85% | 96% | 1% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| fog | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 95 % | 18 °C | 98 % | 78% | 98% | 0% | 0% | |
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-northeast |
1013 hPa | 96 % | 18 °C | 95 % | 85% | 95% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| fog | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1013 hPa | 97 % | 18 °C | 96 % | 89% | 96% | 8% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 96 % | 17 °C | 50 % | 14% | 46% | 22% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| fog | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-northeast |
1011 hPa | 96 % | 17 °C | 64 % | 36% | 55% | 22% | 7% | |
| 4 AM
6 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h northeast |
1012 hPa | 95 % | 17 °C | 65 % | 19% | 45% | 17% | 24% | |
| 5 AM
7 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1012 hPa | 95 % | 17 °C | 90 % | 0% | 24% | 6% | 86% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1013 hPa | 94 % | 17 °C | 85 % | 1% | 56% | 4% | 66% | |
| 7 AM
9 AM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1014 hPa | 90 % | 18 °C | 87 % | 7% | 68% | 16% | 53% | |
| 8 AM
10 AM
| rain showers | 22 °C 25 °C |
0.8 mm | 2.8 m/s10 km/h northeast |
1014 hPa | 83 % | 19 °C | 82 % | 2% | 71% | 3% | 43% | |
| 9 AM
11 AM
| rain | 23 °C 26 °C |
0.3 mm | 3.0 m/s11 km/h northeast |
1014 hPa | 79 % | 18 °C | 100 % | 0% | 63% | 37% | 100% | |
| 10 AM
12 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
7.4 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 82 % | 19 °C | 99 % | 0% | 51% | 12% | 98% | |
| 11 AM
1 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
1.5 mm | 2.7 m/s10 km/h north |
1014 hPa | 80 % | 19 °C | 99 % | 0% | 64% | 51% | 97% | |
| 12 PM
2 PM
| heavy rain | 22 °C 25 °C |
7.7 mm | 2.2 m/s8 km/h north-northeast |
1013 hPa | 86 % | 19 °C | 99 % | 0% | 64% | 26% | 96% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northeast |
1012 hPa | 95 % | 18 °C | 100 % | 0% | 25% | 1% | 100% | |
Barrio Santa Cecilia, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 9.9525; -84.0553
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Barrio Santa Cecilia, Costa Rica. Weather forecast Barrio Santa Cecilia.
Barrio Santa Cecilia - weather nearby - bigger cities
Barrio Santa Cecilia - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Barrio Santa Cecilia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Barrio Santa Cecilia
data are always in the local timeSun and light
April 30, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:19 am | 5:47 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:33 am | 12:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:56 am | 6:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:32 am | 6:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:06 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/29/2026 4:18 pm | 04/30/2026 4:22 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |