Weather Barrio Jesús, Heredia today
Weather forecast Barrio Jesús, Heredia April 28, 2026
During the day partly cloudy, later morning light rain showers, in the afternoon rain showers, in the evening initially rain showers, later cloudy. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 2.6 mm. At night clear. The lowest temperature 16 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Barrio Jesús, Heredia, Costa Rica extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 90 % | 16 °C | 25 % | 0% | 22% | 3% | 2% | |
| 6 AM
8 AM
| light rain showers | 18 °C 19 °C |
0.7 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1014 hPa | 86 % | 15 °C | 57 % | 0% | 3% | 0% | 55% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 25 °C 27 °C |
1.9 mm | 1.2 m/s4 km/h northeast |
1013 hPa | 62 % | 17 °C | 60 % | 0% | 27% | 43% | 5% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northeast |
1012 hPa | 86 % | 18 °C | 82 % | 0% | 79% | 5% | 3% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.4 m/s12 km/h northeast |
1014 hPa | 77 % | 13 °C | 8 % | 0% | 1% | 0% | 7% | |
| 6 AM
8 AM
| cloudy | 17 °C 18 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1013 hPa | 85 % | 14 °C | 53 % | 0% | 8% | 0% | 49% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 25 °C 27 °C |
2.2 mm | 2.5 m/s9 km/h northeast |
1012 hPa | 63 % | 17 °C | 54 % | 0% | 16% | 32% | 21% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 20 °C 22 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1012 hPa | 85 % | 17 °C | 93 % | 0% | 90% | 10% | 9% | |
Barrio Jesús, Heredia, Costa Rica - information
State: Costa RicaGPS coordinates: 10.0410; -84.1457
Time zone: America / Costa Rica
time difference in hours with time in US is -8 hours
Altitude: 1179 m
The administrative part:
- Provincia de Heredia, Heredia
- Cantón de Santa Bárbara, Santo Domingo, Heredia
Something wrong, something missing?
Weather Barrio Jesús, Heredia, Costa Rica. Weather forecast Barrio Jesús, Heredia.
Barrio Jesús, Heredia - weather nearby - bigger cities
Barrio Jesús, Heredia - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Barrio Jesús, Heredia is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Barrio Jesús, Heredia
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Barrio Jesús, Heredia
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:20 am | 5:48 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:34 am | 12:28 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 4:57 am | 6:10 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:33 am | 6:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:07 am | 7 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:46 pm | 04/28/2026 3:06 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |