Weather Northglenn long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Northglenn for ten days.
Wednesday, May 20
20 / 7°C
| 0.0 mm | 8 km/h |
| 8 °C | 6 °C | 12 am | |
| 4 °C | 3 °C | 6 am | |
| 17 °C | 15 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 17 °C | 6 pm |
sunrise 5:40 am
sunset 8:13 pm
HOURLY
sunset 8:13 pm
|
|
|
|
Weather forecast Northglenn, Colorado, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/20/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 8 °C 6 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1026 hPa | 76 % | 4 °C | 35 % | 0% | 0% | 18% | 26% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 4 °C 2 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h southwest |
1024 hPa | 93 % | 3 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 17 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1020 hPa | 28 % | -1 °C | 7 % | 0% | 0% | 6% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| clear | 20 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1014 hPa | 21 % | -2 °C | 10 % | 0% | 0% | 3% | 7% | |
Thursday 05/21/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1018 hPa | 63 % | 4 °C | 23 % | 0% | 0% | 0% | 23% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 7 °C 5 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h southwest |
1018 hPa | 82 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 12 PM
2 PM
| clear | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1012 hPa | 20 % | -1 °C | 8 % | 0% | 0% | 3% | 4% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1007 hPa | 18 % | -1 °C | 39 % | 0% | 0% | 7% | 35% | |
Northglenn, Colorado, USA - information
State: Colorado, USAGPS coordinates: 39.8855; -104.9872
Time zone: America / Denver
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 39 197
Altitude: 1644 m
The administrative part:
Something wrong, something missing?
Weather Northglenn, Colorado, USA. Weather forecast Northglenn.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Northglenn is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Northglenn
data are always in the local timeSun and light
May 20, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:40 am | 8:13 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:56 pm | 14:32 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:08 am | 8:44 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:31 am | 9:22 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:47 am | 10:06 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/20/2026 9:19 am | 05/21/2026 12:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |