Weather Colorado Springs today
| 24 °C | 21 °C | 4 pm | |
| 22 °C | 20 °C | 6 pm | |
| 18 °C | 16 °C | 8 pm | |
| 15 °C | 13 °C | 10 pm |
sunrise 5:46 am
sunset 8:05 pm
HOURLY
sunset 8:05 pm
Weather forecast Colorado Springs May 15, 2026
Afternoon in the afternoon partly cloudy. The highest temperature 24 °C. Total rainfall 0.9 mm. At night clear. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Colorado Springs, Colorado, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Friday 05/15/2026 |
|||||||||||||
| 11 AM
1 PM
| light rain showers | 23 °C 21 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1008 hPa | 25 % | 2 °C | 71 % | 0% | 0% | 28% | 58% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 23 °C 20 °C |
0.3 mm | 3.7 m/s13 km/h east-southeast |
1007 hPa | 23 % | 1 °C | 58 % | 0% | 0% | 42% | 39% | |
| 1 PM
3 PM
| rain showers | 24 °C 21 °C |
0.4 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southwest |
1006 hPa | 21 % | 0 °C | 85 % | 0% | 0% | 40% | 82% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain showers | 22 °C 19 °C |
0.2 mm | 4.1 m/s15 km/h northwest |
1007 hPa | 25 % | 1 °C | 84 % | 0% | 0% | 61% | 71% | |
| 3 PM
5 PM
| cloudy | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north-northwest |
1006 hPa | 24 % | 1 °C | 62 % | 0% | 0% | 35% | 46% | |
| 4 PM
6 PM
| cloudy | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east-northeast |
1004 hPa | 19 % | 0 °C | 68 % | 0% | 0% | 48% | 46% | |
| 5 PM
7 PM
| cloudy | 23 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1004 hPa | 19 % | -1 °C | 72 % | 0% | 0% | 44% | 58% | |
| 6 PM
8 PM
| cloudy | 22 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h west-southwest |
1004 hPa | 25 % | 1 °C | 65 % | 0% | 0% | 50% | 40% | |
| 7 PM
9 PM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-southwest |
1004 hPa | 35 % | 4 °C | 64 % | 0% | 0% | 41% | 54% | |
| 8 PM
10 PM
| cloudy | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1005 hPa | 44 % | 5 °C | 81 % | 0% | 0% | 60% | 52% | |
| 9 PM
11 PM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1006 hPa | 50 % | 5 °C | 35 % | 0% | 0% | 32% | 14% | |
| 10 PM
12 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1007 hPa | 53 % | 5 °C | 33 % | 0% | 0% | 19% | 21% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west |
1007 hPa | 56 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Saturday 05/16/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1006 hPa | 60 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h west-northwest |
1006 hPa | 61 % | 5 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1007 hPa | 55 % | 4 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 12 °C 10 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west |
1007 hPa | 57 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 11 °C 9 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1006 hPa | 63 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1006 hPa | 64 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 10 °C 8 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1007 hPa | 64 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1007 hPa | 56 % | 4 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 18 °C 16 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north |
1008 hPa | 40 % | 3 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| cloudy | 19 °C 17 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northeast |
1007 hPa | 36 % | 4 °C | 44 % | 0% | 0% | 25% | 32% | |
| 10 AM
12 PM
| cloudy | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1006 hPa | 33 % | 4 °C | 58 % | 0% | 0% | 33% | 53% | |
| 11 AM
1 PM
| light rain showers | 23 °C 21 °C |
0.1 mm | 2.2 m/s8 km/h east-northeast |
1005 hPa | 28 % | 3 °C | 53 % | 0% | 0% | 42% | 39% | |
| 12 PM
2 PM
| light rain showers | 24 °C 22 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h southeast |
1004 hPa | 24 % | 2 °C | 45 % | 0% | 0% | 33% | 21% | |
| 1 PM
3 PM
| light rain showers | 24 °C 21 °C |
0.1 mm | 5.3 m/s19 km/h southeast |
1002 hPa | 21 % | 1 °C | 31 % | 0% | 0% | 25% | 11% | |
| 2 PM
4 PM
| rain showers | 26 °C 22 °C |
0.3 mm | 7.2 m/s26 km/h south |
1000 hPa | 17 % | 0 °C | 53 % | 0% | 0% | 14% | 50% | |
| 3 PM
5 PM
| rain showers | 26 °C 23 °C |
0.4 mm | 6.9 m/s25 km/h south |
999 hPa | 17 % | 0 °C | 42 % | 0% | 0% | 9% | 39% | |
| 4 PM
6 PM
| rain showers | 25 °C 21 °C |
0.3 mm | 6.7 m/s24 km/h south-southwest |
998 hPa | 17 % | -1 °C | 43 % | 0% | 0% | 15% | 37% | |
| 5 PM
7 PM
| light rain showers | 25 °C 22 °C |
0.2 mm | 5.7 m/s21 km/h south |
997 hPa | 17 % | -1 °C | 41 % | 0% | 0% | 24% | 30% | |
| 6 PM
8 PM
| partly cloudy | 25 °C 21 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h south-southeast |
997 hPa | 15 % | -2 °C | 22 % | 0% | 0% | 12% | 15% | |
| 7 PM
9 PM
| clear | 24 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h southeast |
996 hPa | 18 % | -1 °C | 12 % | 0% | 0% | 6% | 7% | |
| 8 PM
10 PM
| clear | 21 °C 19 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h north |
996 hPa | 27 % | 1 °C | 10 % | 0% | 0% | 8% | 3% | |
| 9 PM
11 PM
| clear | 18 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h northwest |
997 hPa | 31 % | 0 °C | 1 % | 0% | 0% | 1% | 0% | |
| 10 PM
12 AM
| clear | 15 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h north |
999 hPa | 46 % | 3 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
| 11 PM
1 AM
| clear | 13 °C 11 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1000 hPa | 52 % | 3 °C | 9 % | 0% | 0% | 9% | 0% | |
Colorado Springs, Colorado, USA - information
State: Colorado, USAGPS coordinates: 38.8339; -104.8214
Time zone: America / Denver
time difference in hours with time in US is -8 hours
Population: 456 568
Altitude: 1832 m
The administrative part:
- Colorado, Denver
- El Paso County, Colorado Springs
Something wrong, something missing?
Weather Colorado Springs, Colorado, USA. Weather forecast Colorado Springs.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Colorado Springs is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Colorado Springs
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Long-term statistical averages
| average | min. | max. | precipit… days |
|
|---|---|---|---|---|
| January | -1.8 °C | -8.8 °C | 5.2 °C | 2 |
| February | -7.1 °C | 7.0 °C | 2 | |
| March | 2.9 °C | -4.1 °C | 10.0 °C | 5 |
| April | 8.0 °C | 0.6 °C | 15.4 °C | 4 |
| May | 13.0 °C | 5.6 °C | 20.4 °C | 9 |
| June | 18.3 °C | 10.6 °C | 26.1 °C | 6 |
| July | 21.6 °C | 13.9 °C | 29.1 °C | 7 |
| August | 20.2 °C | 12.9 °C | 27.4 °C | 9 |
| September | 15.8 °C | 8.4 °C | 23.1 °C | 4 |
| October | 9.9 °C | 2.4 °C | 17.5 °C | 3 |
| November | 3.2 °C | -3.9 °C | 10.4 °C | 2 |
| December | -1.2 °C | -8.1 °C | 5.7 °C | 3 |
Astronomical information Colorado Springs
data are always in the local timeSun and light
May 15, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:46 am | 8:05 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:55 pm | 14:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:15 am | 8:35 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:39 am | 9:12 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:59 am | 9:52 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/15/2026 4:34 am | 05/15/2026 7:14 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |