Weather Badding Dam the day after tomorrow
| 16 °C | 15 °C | 9 am | |
| 20 °C | 18 °C | 12 pm | |
| 20 °C | 18 °C | 3 pm | |
| 13 °C | 12 °C | 9 pm |
sunrise 5:42 am
sunset 8:10 pm
HOURLY
sunset 8:10 pm
Weather forecast Badding Dam May 17, 2026
During the day clear, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later light rain. The highest temperature 21 °C. Total rainfall 3.7 mm. At night light rain showers. The lowest temperature 4 °C. Total rainfall 0.5 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Badding Dam, Colorado, USA extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north-northwest |
1000 hPa | 68 % | 9 °C | 19 % | 0% | 0% | 18% | 1% | |
| 1 AM
3 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
999 hPa | 67 % | 8 °C | 4 % | 0% | 0% | 3% | 0% | |
| 2 AM
4 AM
| clear | 14 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
999 hPa | 61 % | 6 °C | 3 % | 0% | 0% | 2% | 1% | |
| 3 AM
5 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
999 hPa | 67 % | 7 °C | 2 % | 0% | 0% | 0% | 1% | |
| 4 AM
6 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
999 hPa | 73 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 5 AM
7 AM
| clear | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west-northwest |
1000 hPa | 77 % | 7 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 6 AM
8 AM
| clear | 11 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west-southwest |
1000 hPa | 78 % | 7 °C | 1 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
9 AM
| clear | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1001 hPa | 70 % | 7 °C | 4 % | 0% | 0% | 0% | 3% | |
| 8 AM
10 AM
| clear | 15 °C 14 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h east |
1001 hPa | 66 % | 8 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 9 AM
11 AM
| partly cloudy | 16 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east |
1001 hPa | 56 % | 7 °C | 19 % | 0% | 1% | 6% | 14% | |
| 10 AM
12 PM
| rain showers | 18 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.1 m/s8 km/h east |
1001 hPa | 48 % | 6 °C | 53 % | 0% | 6% | 19% | 39% | |
| 11 AM
1 PM
| rain showers | 19 °C 18 °C |
0.4 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1000 hPa | 43 % | 6 °C | 71 % | 0% | 1% | 33% | 60% | |
| 12 PM
2 PM
| rain showers | 20 °C 18 °C |
0.4 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1000 hPa | 37 % | 4 °C | 58 % | 0% | 5% | 27% | 44% | |
| 1 PM
3 PM
| rain showers | 21 °C 19 °C |
0.5 mm | 2.8 m/s10 km/h east-southeast |
999 hPa | 34 % | 4 °C | 71 % | 0% | 0% | 20% | 64% | |
| 2 PM
4 PM
| light rain showers | 19 °C 17 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h east-southeast |
999 hPa | 39 % | 4 °C | 74 % | 0% | 6% | 21% | 68% | |
| 3 PM
5 PM
| rain | 20 °C 18 °C |
0.5 mm | 2.7 m/s10 km/h east-southeast |
998 hPa | 33 % | 3 °C | 90 % | 0% | 0% | 31% | 86% | |
| 4 PM
6 PM
| rain showers | 18 °C 16 °C |
0.3 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
999 hPa | 39 % | 4 °C | 82 % | 0% | 1% | 38% | 71% | |
| 5 PM
7 PM
| light rain | 18 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
998 hPa | 42 % | 5 °C | 95 % | 0% | 0% | 55% | 90% | |
| 6 PM
8 PM
| light rain | 17 °C 15 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h north-northwest |
999 hPa | 50 % | 6 °C | 94 % | 0% | 3% | 51% | 89% | |
| 7 PM
9 PM
| light rain | 15 °C 13 °C |
0.2 mm | 5.0 m/s18 km/h north-northwest |
1000 hPa | 61 % | 7 °C | 95 % | 0% | 0% | 20% | 94% | |
| 8 PM
10 PM
| rain | 14 °C 13 °C |
0.3 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northwest |
1002 hPa | 68 % | 7 °C | 96 % | 0% | 0% | 52% | 93% | |
| 9 PM
11 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northwest |
1003 hPa | 73 % | 8 °C | 86 % | 0% | 0% | 27% | 82% | |
| 10 PM
12 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h north |
1004 hPa | 79 % | 8 °C | 92 % | 0% | 5% | 51% | 83% | |
| 11 PM
1 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h north |
1004 hPa | 79 % | 8 °C | 91 % | 0% | 14% | 54% | 81% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
2 AM
| light rain showers | 11 °C 10 °C |
0.5 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1005 hPa | 80 % | 7 °C | 100 % | 0% | 80% | 99% | 82% | |
| 6 AM
8 AM
| heavy rain | 9 °C 7 °C |
7.7 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1003 hPa | 84 % | 6 °C | 100 % | 0% | 100% | 97% | 8% | |
| 12 PM
2 PM
| rain | 4 °C 2 °C |
2.3 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1011 hPa | 94 % | 3 °C | 100 % | 0% | 98% | 85% | 0% | |
| 6 PM
8 PM
| overcast | 7 °C 4 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1015 hPa | 60 % | 0 °C | 88 % | 0% | 65% | 61% | 0% | |
Badding Dam, Colorado, USA - information
State: Colorado, USAGPS coordinates: 39.8733; -104.9872
Time zone: America / Denver
time difference in hours with time in US is -8 hours
Something wrong, something missing?
Weather Badding Dam, Colorado, USA. Weather forecast Badding Dam.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Badding Dam is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Badding Dam
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:42 am | 8:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:56 pm | 14:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:11 am | 8:41 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:34 am | 9:19 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 3:51 am | 10:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 5:55 am | 05/17/2026 9:57 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |