Weather Villa Fátima, Valle del Cauca today
| 24 °C | 27 °C | 12 pm | |
| 26 °C | 29 °C | 3 pm | |
| 23 °C | 26 °C | 5 pm | |
| 20 °C | 24 °C | 10 pm |
sunrise 5:56 am
sunset 6:10 pm
HOURLY
sunset 6:10 pm
Weather forecast Villa Fátima, Valle del Cauca April 28, 2026
Afternoon in the afternoon rain, in the evening initially rain, later heavy rain. The highest temperature 26 °C. Total rainfall 15.3 mm. At night the lowest temperature 20 °C. Total rainfall 6.3 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Villa Fátima, Valle del Cauca, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
9 AM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.3 mm | 1.1 m/s4 km/h south-southwest |
1015 hPa | 93 % | 19 °C | 100 % | 0% | 78% | 74% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| rain | 21 °C 24 °C |
0.6 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southwest |
1015 hPa | 90 % | 18 °C | 100 % | 0% | 74% | 75% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 21 °C 24 °C |
0.6 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1015 hPa | 85 % | 18 °C | 100 % | 0% | 29% | 64% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 23 °C 26 °C |
0.3 mm | 2.0 m/s7 km/h east |
1013 hPa | 79 % | 19 °C | 100 % | 0% | 13% | 39% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 24 °C 27 °C |
0.1 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1012 hPa | 77 % | 19 °C | 100 % | 0% | 13% | 64% | 99% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 24 °C 27 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1011 hPa | 74 % | 19 °C | 100 % | 0% | 18% | 84% | 98% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 26 °C 29 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h north-northwest |
1009 hPa | 71 % | 19 °C | 96 % | 0% | 16% | 55% | 91% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 26 °C 29 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h northeast |
1008 hPa | 67 % | 19 °C | 94 % | 0% | 18% | 43% | 89% | |
| 4 PM
5 PM
| rain | 25 °C 28 °C |
0.5 mm | 2.3 m/s8 km/h east-southeast |
1008 hPa | 72 % | 19 °C | 96 % | 0% | 45% | 24% | 89% | |
| 5 PM
6 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
1.2 mm | 2.4 m/s9 km/h east-southeast |
1009 hPa | 82 % | 19 °C | 100 % | 0% | 37% | 93% | 91% | |
| 6 PM
7 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
1.6 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1010 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 11% | 89% | 96% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 21 °C 25 °C |
0.8 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1011 hPa | 97 % | 20 °C | 100 % | 0% | 26% | 50% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| heavy rain | 21 °C 25 °C |
2.0 mm | 1.3 m/s5 km/h west-northwest |
1012 hPa | 97 % | 20 °C | 100 % | 0% | 35% | 49% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
1.6 mm | 1.5 m/s5 km/h west-northwest |
1013 hPa | 98 % | 20 °C | 100 % | 0% | 43% | 49% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
1.5 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 28% | 32% | 62% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
2.3 mm | 0.9 m/s3 km/h east-southeast |
1014 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 45% | 31% | 100% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
3.3 mm | 0.7 m/s3 km/h west-northwest |
1013 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 0% | 63% | 52% | 99% | |
| 1 AM
2 AM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
2.3 mm | 1.5 m/s5 km/h east-southeast |
1013 hPa | 94 % | 18 °C | 100 % | 3% | 48% | 58% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| heavy rain | 19 °C 22 °C |
1.4 mm | 1.8 m/s6 km/h east-southeast |
1012 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 33% | 77% | 55% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| heavy rain | 19 °C 22 °C |
1.2 mm | 1.8 m/s6 km/h east-northeast |
1011 hPa | 97 % | 18 °C | 100 % | 4% | 61% | 52% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.6 mm | 1.9 m/s7 km/h east |
1011 hPa | 98 % | 18 °C | 100 % | 18% | 45% | 46% | 99% | |
| 5 AM
6 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.8 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1012 hPa | 98 % | 18 °C | 98 % | 13% | 56% | 27% | 95% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1012 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 4% | 52% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1012 hPa | 88 % | 17 °C | 98 % | 0% | 17% | 21% | 96% | |
| 8 AM
9 AM
| light rain showers | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 0.9 m/s3 km/h south |
1013 hPa | 88 % | 18 °C | 83 % | 0% | 20% | 31% | 70% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1013 hPa | 80 % | 18 °C | 87 % | 0% | 25% | 31% | 75% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 23 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1013 hPa | 74 % | 18 °C | 88 % | 0% | 35% | 12% | 78% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h east-southeast |
1011 hPa | 68 % | 18 °C | 90 % | 0% | 35% | 16% | 81% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h east-southeast |
1010 hPa | 63 % | 18 °C | 94 % | 0% | 24% | 21% | 88% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 27 °C 30 °C |
0.2 mm | 2.4 m/s9 km/h east |
1008 hPa | 61 % | 18 °C | 95 % | 0% | 21% | 18% | 93% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h east-southeast |
1007 hPa | 63 % | 18 °C | 100 % | 0% | 25% | 26% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 26 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h east-northeast |
1006 hPa | 66 % | 19 °C | 100 % | 0% | 16% | 22% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 25 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h east |
1006 hPa | 68 % | 19 °C | 100 % | 0% | 23% | 32% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| heavy rain | 24 °C 27 °C |
1.1 mm | 2.2 m/s8 km/h southeast |
1007 hPa | 73 % | 19 °C | 100 % | 0% | 25% | 38% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| heavy rain | 23 °C 26 °C |
4.5 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1008 hPa | 82 % | 19 °C | 100 % | 0% | 14% | 53% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 21 °C 24 °C |
2.1 mm | 1.3 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 92 % | 19 °C | 100 % | 0% | 3% | 45% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| rain | 21 °C 24 °C |
0.8 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southwest |
1010 hPa | 95 % | 20 °C | 100 % | 0% | 2% | 31% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.6 mm | 0.6 m/s2 km/h west |
1012 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 22% | 34% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| heavy rain | 20 °C 23 °C |
1.5 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1012 hPa | 94 % | 19 °C | 100 % | 0% | 5% | 56% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| light rain | 20 °C 23 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1012 hPa | 95 % | 19 °C | 100 % | 4% | 8% | 56% | 100% | |
Villa Fátima, Valle del Cauca, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 3.3501; -76.5178
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 983 m
The administrative part:
- Departamento del Valle del Cauca, Santiago de Cali
- Cali, Santiago de Cali
Something wrong, something missing?
Weather Villa Fátima, Valle del Cauca, Colombia. Weather forecast Villa Fátima, Valle del Cauca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Villa Fátima, Valle del Cauca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Villa Fátima, Valle del Cauca
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Villa Fátima, Valle del Cauca
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 6:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:03 pm | 12:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 6:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:10 am | 6:56 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 7:21 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 3:15 pm | 04/28/2026 3:36 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |