Weather Venecia, Cundinamarca the day after tomorrow
Weather forecast Venecia, Cundinamarca May 17, 2026
During the day morning rain, later morning heavy rain, in the afternoon initially heavy rain, later rain showers, in the evening initially rain showers, later rain. The highest temperature 20 °C. Total rainfall 14.8 mm. At night the lowest temperature 17 °C. Total rainfall 3.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Venecia, Cundinamarca, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/17/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| heavy rain | 17 °C 19 °C |
2.6 mm | 1.3 m/s5 km/h southeast |
1016 hPa | 92 % | 16 °C | 98 % | 0% | 26% | 43% | 96% | |
| 1 AM
2 AM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h east-northeast |
1015 hPa | 90 % | 15 °C | 100 % | 0% | 32% | 76% | 98% | |
| 2 AM
3 AM
| rain | 18 °C 20 °C |
0.9 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northwest |
1014 hPa | 86 % | 15 °C | 91 % | 0% | 25% | 33% | 84% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north-northwest |
1013 hPa | 88 % | 15 °C | 99 % | 0% | 64% | 41% | 96% | |
| 4 AM
5 AM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
1.0 mm | 0.8 m/s3 km/h north |
1013 hPa | 87 % | 14 °C | 97 % | 0% | 39% | 21% | 96% | |
| 5 AM
6 AM
| heavy rain | 17 °C 18 °C |
1.7 mm | 0.9 m/s3 km/h north-northeast |
1014 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 0% | 95% | 44% | 95% | |
| 6 AM
7 AM
| rain | 17 °C 18 °C |
0.5 mm | 1.3 m/s5 km/h north-northeast |
1014 hPa | 88 % | 15 °C | 100 % | 0% | 95% | 42% | 97% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 18 °C 20 °C |
0.2 mm | 1.2 m/s4 km/h north-northwest |
1014 hPa | 88 % | 16 °C | 99 % | 0% | 59% | 42% | 97% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h west-northwest |
1015 hPa | 93 % | 17 °C | 96 % | 0% | 43% | 48% | 91% | |
| 9 AM
10 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-northwest |
1015 hPa | 85 % | 17 °C | 92 % | 0% | 20% | 52% | 86% | |
| 10 AM
11 AM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.9 mm | 1.8 m/s6 km/h west |
1015 hPa | 84 % | 17 °C | 90 % | 0% | 28% | 68% | 69% | |
| 11 AM
12 PM
| heavy rain | 20 °C 22 °C |
1.4 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1015 hPa | 86 % | 17 °C | 90 % | 0% | 13% | 69% | 73% | |
| 12 PM
1 PM
| heavy rain showers | 20 °C 22 °C |
1.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west |
1014 hPa | 87 % | 17 °C | 85 % | 0% | 21% | 49% | 67% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 20 °C 22 °C |
2.6 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1012 hPa | 82 % | 17 °C | 75 % | 0% | 16% | 25% | 64% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 19 °C 21 °C |
2.2 mm | 0.1 m/s0 km/h south |
1012 hPa | 87 % | 16 °C | 100 % | 0% | 5% | 47% | 100% | |
Monday 05/18/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| rain | 17 °C 19 °C |
3.1 mm | 0.5 m/s2 km/h west-southwest |
1016 hPa | 95 % | 15 °C | 100 % | 0% | 94% | 90% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| heavy rain | 18 °C 20 °C |
5.8 mm | 0.6 m/s2 km/h west-northwest |
1015 hPa | 93 % | 16 °C | 99 % | 0% | 30% | 34% | 98% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 20 °C 23 °C |
3.7 mm | 0.9 m/s3 km/h west |
1013 hPa | 87 % | 17 °C | 73 % | 0% | 26% | 42% | 56% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 18 °C 20 °C |
0.7 mm | 0.3 m/s1 km/h southeast |
1014 hPa | 87 % | 16 °C | 100 % | 0% | 2% | 67% | 100% | |
Venecia, Cundinamarca, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 4.3833; -74.4833
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Venecia, Cundinamarca, Colombia. Weather forecast Venecia, Cundinamarca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Venecia, Cundinamarca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Venecia, Cundinamarca
data are always in the local timeSun and light
May 17, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 6:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:54 am | 12:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 6:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:56 am | 6:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:31 am | 7:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/17/2026 6:20 am | 05/17/2026 7:10 pm |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 06/14/2026 | 05/31/2026 |