Weather Usaquen today
| 17 °C | 17 °C | 4 pm | |
| 14 °C | 15 °C | 6 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 8 pm | |
| 12 °C | 12 °C | 10 pm |
sunrise 5:44 am
sunset 6:02 pm
HOURLY
sunset 6:02 pm
Weather forecast for Usaquen April 29, 2026
Afternoon in the afternoon light rain, in the evening initially light rain, later fog. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 0.7 mm. At night overcast. The lowest temperature 10 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Usaquen, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 8 AM
9 AM
| light rain | 14 °C 14 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h south |
1018 hPa | 80 % | 11 °C | 96 % | 0% | 84% | 36% | 66% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.1 mm | 2.6 m/s9 km/h south |
1017 hPa | 69 % | 10 °C | 100 % | 0% | 33% | 100% | 83% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.3 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1017 hPa | 73 % | 11 °C | 98 % | 0% | 34% | 94% | 71% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 16 °C 16 °C |
0.8 mm | 3.9 m/s14 km/h south-southeast |
1017 hPa | 78 % | 12 °C | 100 % | 0% | 25% | 100% | 95% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 3.6 m/s13 km/h south-southeast |
1016 hPa | 80 % | 12 °C | 99 % | 0% | 25% | 96% | 85% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h south |
1014 hPa | 70 % | 11 °C | 96 % | 0% | 28% | 34% | 93% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.1 mm | 3.5 m/s13 km/h south |
1012 hPa | 63 % | 11 °C | 96 % | 0% | 21% | 36% | 93% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 18 °C 18 °C |
0.1 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1011 hPa | 63 % | 11 °C | 100 % | 0% | 23% | 26% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain | 17 °C 17 °C |
0.2 mm | 3.2 m/s12 km/h south-southeast |
1011 hPa | 69 % | 11 °C | 100 % | 0% | 31% | 32% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 16 °C 16 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h south-southeast |
1012 hPa | 77 % | 11 °C | 100 % | 0% | 32% | 65% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south-southeast |
1014 hPa | 88 % | 12 °C | 100 % | 0% | 20% | 43% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h south-southeast |
1015 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 3% | 63% | 23% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southeast |
1016 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 49% | 70% | 28% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1017 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 50% | 75% | 8% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 50% | 85% | 1% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1018 hPa | 98 % | 11 °C | 100 % | 50% | 89% | 1% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h east-southeast |
1018 hPa | 99 % | 11 °C | 100 % | 47% | 85% | 10% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 63% | 76% | 6% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 81% | 93% | 6% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 99 % | 10 °C | 100 % | 35% | 86% | 7% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| fog | 11 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 57% | 78% | 0% | 99% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 98 % | 10 °C | 100 % | 7% | 50% | 0% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 10 °C 10 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 97 % | 9 °C | 100 % | 15% | 46% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 12 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h southeast |
1017 hPa | 90 % | 10 °C | 98 % | 1% | 43% | 0% | 97% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1017 hPa | 74 % | 10 °C | 100 % | 0% | 89% | 0% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 17 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h south-southeast |
1016 hPa | 63 % | 10 °C | 100 % | 0% | 75% | 0% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 18 °C 17 °C |
0.2 mm | 4.2 m/s15 km/h south |
1016 hPa | 57 % | 9 °C | 100 % | 0% | 67% | 18% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| rain | 19 °C 19 °C |
0.3 mm | 4.3 m/s15 km/h south |
1015 hPa | 60 % | 10 °C | 100 % | 0% | 14% | 18% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 19 °C 18 °C |
0.2 mm | 4.3 m/s15 km/h south-southeast |
1014 hPa | 58 % | 10 °C | 100 % | 0% | 15% | 18% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 3.8 m/s14 km/h south-southeast |
1013 hPa | 57 % | 10 °C | 89 % | 0% | 12% | 14% | 85% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain showers | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 3.0 m/s11 km/h south |
1011 hPa | 57 % | 10 °C | 65 % | 0% | 14% | 20% | 51% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 2.9 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 57 % | 10 °C | 96 % | 0% | 13% | 22% | 94% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain | 19 °C 19 °C |
0.1 mm | 2.7 m/s10 km/h south-southeast |
1010 hPa | 60 % | 10 °C | 94 % | 0% | 18% | 23% | 93% | |
| 5 PM
6 PM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1011 hPa | 66 % | 11 °C | 84 % | 0% | 24% | 21% | 77% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h south-southeast |
1013 hPa | 81 % | 11 °C | 80 % | 0% | 14% | 15% | 74% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h southeast |
1015 hPa | 89 % | 12 °C | 99 % | 0% | 21% | 12% | 98% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h southeast |
1016 hPa | 93 % | 12 °C | 100 % | 0% | 46% | 9% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1017 hPa | 94 % | 11 °C | 100 % | 10% | 71% | 9% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1018 hPa | 94 % | 12 °C | 100 % | 30% | 95% | 1% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| fog | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h southeast |
1018 hPa | 96 % | 11 °C | 100 % | 52% | 99% | 2% | 100% | |
Usaquen, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 4.7399; -74.0275
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather Usaquen, Colombia. Weather forecast for Usaquen.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Usaquen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Usaquen
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Usaquen
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:44 am | 6:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:53 am | 12:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:23 am | 6:23 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:58 am | 6:48 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:33 am | 7:13 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:49 pm | 04/29/2026 4:05 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |