Weather Uaretpa today
| 29 °C | 33 °C | 9 am | |
| 32 °C | 35 °C | 12 pm | |
| 31 °C | 34 °C | 3 pm | |
| 28 °C | 32 °C | 9 pm |
sunrise 5:30 am
sunset 6:02 pm
HOURLY
sunset 6:02 pm
Weather forecast Uaretpa April 28, 2026
During the day overcast, later morning light rain showers, in the afternoon initially light rain showers, later rain, in the evening initially rain, later light rain. The highest temperature 32 °C. Total rainfall 2.6 mm. At night overcast. The lowest temperature 25 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Uaretpa, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-southeast |
1011 hPa | 93 % | 24 °C | 84 % | 0% | 17% | 25% | 76% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h east |
1010 hPa | 89 % | 23 °C | 93 % | 0% | 21% | 10% | 91% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 96 % | 0% | 15% | 1% | 96% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 6.6 m/s24 km/h east |
1010 hPa | 89 % | 23 °C | 100 % | 0% | 22% | 14% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1010 hPa | 88 % | 23 °C | 100 % | 0% | 9% | 8% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.0 m/s25 km/h east |
1010 hPa | 87 % | 23 °C | 99 % | 0% | 24% | 10% | 98% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east |
1010 hPa | 87 % | 23 °C | 100 % | 0% | 37% | 15% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 27 °C 31 °C |
0.2 mm | 7.6 m/s27 km/h east |
1011 hPa | 83 % | 23 °C | 99 % | 0% | 50% | 28% | 99% | |
| 8 AM
9 AM
| light rain | 28 °C 32 °C |
0.2 mm | 8.1 m/s29 km/h east |
1011 hPa | 80 % | 23 °C | 100 % | 0% | 29% | 22% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain | 29 °C 33 °C |
0.2 mm | 7.4 m/s27 km/h east-southeast |
1012 hPa | 74 % | 23 °C | 87 % | 0% | 31% | 35% | 69% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 30 °C 34 °C |
0.0 mm | 6.9 m/s25 km/h east-southeast |
1011 hPa | 69 % | 23 °C | 39 % | 0% | 10% | 16% | 19% | |
| 11 AM
12 PM
| partly cloudy | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east-southeast |
1011 hPa | 63 % | 23 °C | 19 % | 0% | 13% | 7% | 3% | |
| 12 PM
1 PM
| cloudy | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east-southeast |
1010 hPa | 59 % | 22 °C | 42 % | 0% | 19% | 14% | 22% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 32 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.4 m/s23 km/h east |
1009 hPa | 58 % | 22 °C | 94 % | 0% | 19% | 16% | 93% | |
| 2 PM
3 PM
| overcast | 31 °C 35 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east |
1008 hPa | 60 % | 22 °C | 100 % | 0% | 15% | 20% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 31 °C 35 °C |
0.1 mm | 7.3 m/s26 km/h east-northeast |
1007 hPa | 64 % | 23 °C | 95 % | 0% | 18% | 16% | 93% | |
| 4 PM
5 PM
| rain | 30 °C 34 °C |
0.5 mm | 7.9 m/s28 km/h northeast |
1007 hPa | 71 % | 24 °C | 98 % | 0% | 21% | 43% | 97% | |
| 5 PM
6 PM
| light rain | 30 °C 34 °C |
0.1 mm | 7.5 m/s27 km/h east-northeast |
1007 hPa | 70 % | 23 °C | 91 % | 0% | 28% | 47% | 77% | |
| 6 PM
7 PM
| light rain | 29 °C 33 °C |
0.2 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1008 hPa | 71 % | 23 °C | 96 % | 0% | 28% | 22% | 93% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 29 °C 33 °C |
0.4 mm | 8.3 m/s30 km/h east-northeast |
1009 hPa | 72 % | 23 °C | 96 % | 0% | 19% | 14% | 96% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 9.6 m/s35 km/h east-northeast |
1010 hPa | 75 % | 23 °C | 100 % | 0% | 29% | 21% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1010 hPa | 76 % | 23 °C | 97 % | 0% | 7% | 10% | 96% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 8.1 m/s29 km/h east-northeast |
1011 hPa | 78 % | 23 °C | 95 % | 0% | 20% | 4% | 94% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1011 hPa | 81 % | 23 °C | 92 % | 0% | 17% | 17% | 89% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.9 m/s28 km/h east-northeast |
1010 hPa | 82 % | 23 °C | 99 % | 0% | 12% | 8% | 99% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east-northeast |
1009 hPa | 82 % | 23 °C | 99 % | 0% | 11% | 5% | 98% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east |
1008 hPa | 82 % | 23 °C | 100 % | 0% | 21% | 19% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east |
1008 hPa | 82 % | 23 °C | 96 % | 0% | 10% | 14% | 95% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 7.8 m/s28 km/h east-northeast |
1008 hPa | 83 % | 23 °C | 100 % | 0% | 20% | 17% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.0 m/s29 km/h east-northeast |
1008 hPa | 84 % | 23 °C | 99 % | 0% | 21% | 5% | 99% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.3 m/s30 km/h east-northeast |
1009 hPa | 84 % | 23 °C | 100 % | 0% | 12% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 8.7 m/s31 km/h east-northeast |
1009 hPa | 81 % | 23 °C | 100 % | 0% | 12% | 0% | 99% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 7.5 m/s27 km/h east |
1010 hPa | 75 % | 23 °C | 100 % | 0% | 13% | 1% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 7.7 m/s28 km/h east |
1010 hPa | 66 % | 22 °C | 96 % | 0% | 14% | 1% | 96% | |
| 10 AM
11 AM
| overcast | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 7.4 m/s27 km/h east |
1009 hPa | 58 % | 21 °C | 91 % | 0% | 35% | 0% | 85% | |
| 11 AM
12 PM
| overcast | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h east |
1009 hPa | 55 % | 21 °C | 99 % | 0% | 32% | 0% | 99% | |
| 12 PM
1 PM
| overcast | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 7.3 m/s26 km/h east |
1008 hPa | 51 % | 21 °C | 99 % | 0% | 34% | 14% | 98% | |
| 1 PM
2 PM
| cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 6.5 m/s23 km/h east |
1007 hPa | 49 % | 20 °C | 71 % | 0% | 47% | 26% | 29% | |
| 2 PM
3 PM
| cloudy | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 7.2 m/s26 km/h east |
1006 hPa | 50 % | 21 °C | 55 % | 0% | 35% | 27% | 23% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 33 °C 36 °C |
0.0 mm | 9.5 m/s34 km/h east-northeast |
1005 hPa | 52 % | 21 °C | 93 % | 0% | 11% | 25% | 89% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 32 °C 35 °C |
0.0 mm | 11.6 m/s42 km/h northeast |
1005 hPa | 57 % | 22 °C | 100 % | 0% | 25% | 29% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 31 °C 34 °C |
0.0 mm | 11.9 m/s43 km/h northeast |
1005 hPa | 62 % | 22 °C | 100 % | 0% | 14% | 15% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 30 °C 33 °C |
0.0 mm | 11.3 m/s41 km/h northeast |
1006 hPa | 66 % | 22 °C | 100 % | 0% | 11% | 13% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 11.1 m/s40 km/h northeast |
1007 hPa | 69 % | 22 °C | 100 % | 0% | 18% | 14% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 28 °C 31 °C |
0.0 mm | 10.7 m/s39 km/h east-northeast |
1008 hPa | 70 % | 22 °C | 100 % | 0% | 8% | 13% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 9.3 m/s33 km/h east-northeast |
1009 hPa | 76 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 18% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 27 °C 30 °C |
0.0 mm | 8.8 m/s32 km/h east-northeast |
1010 hPa | 78 % | 23 °C | 100 % | 0% | 0% | 19% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 8.6 m/s31 km/h east-northeast |
1009 hPa | 80 % | 23 °C | 100 % | 0% | 2% | 10% | 100% | |
Uaretpa, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 11.7608; -72.2772
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 23 m
The administrative part:
- Departamento de La Guajira, Riohacha
- Uribia, Uribia, La Guajira
Something wrong, something missing?
Weather Uaretpa, Colombia. Weather forecast Uaretpa.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Uaretpa is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Uaretpa
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Uaretpa
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:30 am | 6:02 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:46 am | 12:31 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:08 am | 6:24 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:43 am | 6:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:17 am | 7:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 2:57 pm | 04/28/2026 3:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |