Weather Tranquilandia, Valle del Cauca weekend
Weather forecast for Tranquilandia, Valle del Cauca for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day morning rain, later morning light rain, in the afternoon heavy rain. Sunday during the day morning heavy rain, later morning rain, in the afternoon heavy rain showers, in the evening initially heavy rain showers, later heavy rain.
Friday, May 1
26 / 18°C
| 12.1 mm | 12 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tranquilandia, Valle del Cauca, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| rain | 20 °C 23 °C |
0.6 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1012 hPa | 90 % | 18 °C | 100 % | 0% | 8% | 68% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southwest |
1011 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 5% | 88% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h west-southwest |
1010 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 28% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 32% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| light rain | 19 °C 22 °C |
0.2 mm | 0.9 m/s3 km/h west-southwest |
1010 hPa | 93 % | 17 °C | 100 % | 0% | 3% | 31% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h north |
1010 hPa | 93 % | 17 °C | 100 % | 0% | 3% | 45% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 18 °C 20 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1011 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 4% | 21% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 19 °C 22 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h west |
1012 hPa | 94 % | 18 °C | 100 % | 0% | 3% | 25% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east |
1012 hPa | 86 % | 18 °C | 100 % | 0% | 7% | 15% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 22 °C 25 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h east-southeast |
1013 hPa | 79 % | 18 °C | 100 % | 0% | 13% | 25% | 99% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 24 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h east-northeast |
1012 hPa | 68 % | 18 °C | 100 % | 0% | 12% | 10% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 26 °C 28 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h east |
1011 hPa | 63 % | 18 °C | 100 % | 0% | 9% | 9% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 26 °C 29 °C |
0.1 mm | 3.4 m/s12 km/h east |
1010 hPa | 67 % | 19 °C | 98 % | 0% | 21% | 22% | 96% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 26 °C 29 °C |
2.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north-northwest |
1009 hPa | 66 % | 19 °C | 99 % | 0% | 1% | 50% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 21 °C 24 °C |
9.2 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1011 hPa | 92 % | 19 °C | 100 % | 0% | 12% | 42% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| rain | 19 °C 22 °C |
3.8 mm | 0.5 m/s2 km/h east-southeast |
1013 hPa | 97 % | 19 °C | 100 % | 0% | 49% | 75% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| light rain | 19 °C 22 °C |
0.6 mm | 0.6 m/s2 km/h southwest |
1014 hPa | 95 % | 17 °C | 100 % | 0% | 57% | 34% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain | 24 °C 27 °C |
5.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east-southeast |
1011 hPa | 74 % | 19 °C | 93 % | 0% | 18% | 34% | 89% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 21 °C 24 °C |
12.4 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1013 hPa | 93 % | 19 °C | 100 % | 0% | 4% | 34% | 100% | |
Tranquilandia, Valle del Cauca, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 3.4998; -76.5621
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 1416 m
The administrative part:
- Departamento del Valle del Cauca, Santiago de Cali
- Cali, Santiago de Cali
Something wrong, something missing?
Weather Tranquilandia, Valle del Cauca, Colombia. Weather forecast Tranquilandia, Valle del Cauca.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tranquilandia, Valle del Cauca is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Tranquilandia, Valle del Cauca
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:55 am | 6:10 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:03 pm | 12:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 6:32 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:09 am | 6:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:44 am | 7:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:27 pm | 05/01/2026 5:40 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |