Weather Tocotá today
Weather forecast Tocotá April 29, 2026
During the day morning light rain, later morning rain, in the afternoon overcast. The highest temperature 23 °C. Total rainfall 2.6 mm. At night overcast. The lowest temperature 16 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tocotá, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| light rain | 17 °C 19 °C |
0.5 mm | 0.4 m/s1 km/h northeast |
1013 hPa | 97 % | 16 °C | 100 % | 0% | 32% | 34% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 17 °C 19 °C |
1.6 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southwest |
1013 hPa | 92 % | 15 °C | 100 % | 0% | 6% | 46% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 22 °C 24 °C |
0.4 mm | 1.0 m/s4 km/h north-northeast |
1011 hPa | 74 % | 17 °C | 100 % | 0% | 20% | 4% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 19 °C 21 °C |
0.1 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1011 hPa | 91 % | 17 °C | 100 % | 0% | 30% | 18% | 100% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 19 °C |
0.1 mm | 0.4 m/s1 km/h west |
1012 hPa | 94 % | 16 °C | 100 % | 0% | 61% | 10% | 99% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southeast |
1013 hPa | 83 % | 14 °C | 100 % | 0% | 18% | 16% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| rain showers | 24 °C 26 °C |
4.5 mm | 1.6 m/s6 km/h north-northwest |
1009 hPa | 65 % | 17 °C | 79 % | 0% | 28% | 8% | 71% | |
| 7 PM
8 PM
| light rain | 18 °C 20 °C |
0.6 mm | 1.0 m/s4 km/h northwest |
1012 hPa | 97 % | 17 °C | 100 % | 0% | 69% | 32% | 100% | |
Tocotá, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 3.5050; -76.6493
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 1520 m
The administrative part:
- Departamento del Valle del Cauca, Santiago de Cali
- Dagua, Dagua
Something wrong, something missing?
Weather Tocotá, Colombia. Weather forecast Tocotá.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tocotá is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tocotá
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tocotá
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:56 am | 6:11 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:03 pm | 12:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:34 am | 6:33 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:10 am | 6:57 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:45 am | 7:22 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:59 pm | 04/29/2026 4:17 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |