Weather Santa Rosa, Córdoba tomorrow
| 27 °C | 33 °C | 9 am | |
| 30 °C | 36 °C | 12 pm | |
| 28 °C | 33 °C | 3 pm | |
| 25 °C | 31 °C | 9 pm |
sunrise 5:47 am
sunset 6:12 pm
HOURLY
sunset 6:12 pm
Weather forecast Santa Rosa, Córdoba April 29, 2026
During the day overcast, later morning rain, in the afternoon heavy rain. The highest temperature 31 °C. Total rainfall 10.8 mm. At night the lowest temperature 24 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Santa Rosa, Córdoba, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| heavy rain | 24 °C 29 °C |
1.2 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southeast |
1010 hPa | 97 % | 24 °C | 97 % | 0% | 13% | 25% | 96% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1009 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 2% | 45% | 43% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h south |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 100 % | 7% | 37% | 48% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h south-southwest |
1007 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 10% | 22% | 39% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h south-southwest |
1007 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 20% | 16% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1008 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 12% | 3% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 24 °C 30 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h southeast |
1008 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 6% | 18% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h south-southeast |
1009 hPa | 96 % | 23 °C | 81 % | 0% | 18% | 26% | 68% | |
| 8 AM
9 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h south |
1009 hPa | 90 % | 24 °C | 91 % | 0% | 25% | 23% | 84% | |
| 9 AM
10 AM
| light rain | 27 °C 32 °C |
0.2 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1009 hPa | 82 % | 24 °C | 98 % | 0% | 82% | 22% | 84% | |
| 10 AM
11 AM
| rain | 28 °C 34 °C |
0.4 mm | 2.0 m/s7 km/h southwest |
1009 hPa | 80 % | 24 °C | 93 % | 0% | 32% | 6% | 89% | |
| 11 AM
12 PM
| rain showers | 29 °C 35 °C |
0.6 mm | 1.5 m/s5 km/h west |
1009 hPa | 79 % | 25 °C | 96 % | 0% | 7% | 4% | 96% | |
| 12 PM
1 PM
| rain showers | 30 °C 37 °C |
0.4 mm | 1.3 m/s5 km/h west |
1008 hPa | 78 % | 25 °C | 98 % | 0% | 2% | 5% | 98% | |
| 1 PM
2 PM
| overcast | 30 °C 36 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west-northwest |
1007 hPa | 76 % | 25 °C | 99 % | 0% | 17% | 6% | 98% | |
| 2 PM
3 PM
| heavy rain showers | 31 °C 36 °C |
2.3 mm | 3.2 m/s12 km/h northwest |
1005 hPa | 68 % | 24 °C | 100 % | 0% | 11% | 8% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h west-northwest |
1005 hPa | 78 % | 23 °C | 100 % | 0% | 31% | 25% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| cloudy | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northwest |
1004 hPa | 77 % | 24 °C | 98 % | 0% | 12% | 7% | 98% | |
| 5 PM
6 PM
| heavy rain showers | 29 °C 35 °C |
5.1 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1005 hPa | 76 % | 24 °C | 100 % | 0% | 10% | 6% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| rain | 26 °C 31 °C |
0.9 mm | 2.0 m/s7 km/h west-southwest |
1006 hPa | 87 % | 24 °C | 100 % | 0% | 45% | 15% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southwest |
1007 hPa | 92 % | 24 °C | 100 % | 0% | 18% | 16% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 25 °C 30 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h west-southwest |
1008 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 33% | 14% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| light rain | 25 °C 31 °C |
0.2 mm | 1.6 m/s6 km/h southwest |
1009 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 41% | 7% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| cloudy | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h west-southwest |
1009 hPa | 95 % | 24 °C | 100 % | 0% | 3% | 1% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 25 °C 31 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west-southwest |
1009 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 47% | 10% | 100% | |
Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 97 % | 24 °C | 100 % | 0% | 12% | 2% | 100% | |
| 1 AM
2 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h west |
1008 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 25% | 9% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h southwest |
1007 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 24% | 9% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-southwest |
1007 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 31% | 6% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 84% | 9% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h southwest |
1007 hPa | 97 % | 23 °C | 100 % | 0% | 28% | 2% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south-southeast |
1007 hPa | 98 % | 23 °C | 100 % | 0% | 14% | 3% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| rain | 25 °C 31 °C |
0.4 mm | 1.0 m/s4 km/h west |
1008 hPa | 94 % | 23 °C | 100 % | 0% | 68% | 10% | 100% | |
| 8 AM
9 AM
| rain | 26 °C 32 °C |
0.4 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1009 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 100% | 34% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| overcast | 26 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1009 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 53% | 3% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| light rain | 28 °C 34 °C |
0.2 mm | 1.7 m/s6 km/h west |
1009 hPa | 80 % | 24 °C | 100 % | 0% | 87% | 0% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| light rain | 29 °C 35 °C |
0.2 mm | 1.0 m/s4 km/h west-northwest |
1008 hPa | 76 % | 24 °C | 100 % | 0% | 32% | 17% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| rain | 29 °C 35 °C |
0.3 mm | 0.5 m/s2 km/h east |
1008 hPa | 76 % | 24 °C | 100 % | 0% | 26% | 16% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 30 °C 37 °C |
0.4 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1007 hPa | 77 % | 25 °C | 99 % | 0% | 20% | 20% | 99% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain showers | 30 °C 36 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1005 hPa | 76 % | 25 °C | 100 % | 0% | 10% | 7% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 30 °C 36 °C |
0.1 mm | 1.8 m/s6 km/h west-northwest |
1004 hPa | 75 % | 25 °C | 100 % | 0% | 13% | 7% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| rain showers | 30 °C 36 °C |
0.8 mm | 3.0 m/s11 km/h northwest |
1004 hPa | 75 % | 24 °C | 100 % | 0% | 8% | 7% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 28 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.7 m/s10 km/h west-northwest |
1005 hPa | 80 % | 24 °C | 100 % | 0% | 26% | 43% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 28 °C 34 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1006 hPa | 84 % | 24 °C | 100 % | 0% | 22% | 35% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.3 m/s5 km/h northwest |
1006 hPa | 87 % | 24 °C | 100 % | 0% | 0% | 8% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| cloudy | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h west-northwest |
1007 hPa | 89 % | 24 °C | 100 % | 0% | 7% | 7% | 100% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 27 °C 33 °C |
0.0 mm | 1.6 m/s6 km/h west |
1008 hPa | 88 % | 24 °C | 100 % | 0% | 15% | 10% | 100% | |
| 10 PM
11 PM
| light rain | 26 °C 32 °C |
0.2 mm | 1.9 m/s7 km/h northwest |
1008 hPa | 90 % | 24 °C | 100 % | 0% | 13% | 15% | 100% | |
| 11 PM
12 AM
| rain | 26 °C 32 °C |
0.8 mm | 2.4 m/s9 km/h west-northwest |
1008 hPa | 92 % | 24 °C | 100 % | 0% | 43% | 62% | 100% | |
Santa Rosa, Córdoba, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 8.2500; -75.6333
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 65 m
The administrative part:
- Departamento de Córdoba, Montería
- Planeta Rica, Planeta Rica
Something wrong, something missing?
Weather Santa Rosa, Córdoba, Colombia. Weather forecast Santa Rosa, Córdoba.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Santa Rosa, Córdoba is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Santa Rosa, Córdoba
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:47 am | 6:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:59 am | 12:24 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:25 am | 6:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5 am | 6:58 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:35 am | 7:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:57 pm | 04/29/2026 4:10 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |