Weather San Pedro, Boyacá week
Weather forecast for San Pedro, Boyacá for this and next week.
Friday, May 1
28 / 21°C
| 6.5 mm | 1 km/h |
| 21 °C | 24 °C | 1 am | |
| 21 °C | 25 °C | 7 am | |
| 28 °C | 31 °C | 1 pm | |
| 22 °C | 26 °C | 7 pm |
sunrise 5:43 am
sunset 6:03 pm
HOURLY
sunset 6:03 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Pedro, Boyacá, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.4 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1011 hPa | 92 % | 19 °C | 100 % | 0% | 10% | 21% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 21 °C 25 °C |
0.2 mm | 0.2 m/s1 km/h south-southeast |
1012 hPa | 96 % | 20 °C | 75 % | 0% | 16% | 18% | 68% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 28 °C 31 °C |
4.6 mm | 0.4 m/s1 km/h east |
1009 hPa | 60 % | 19 °C | 99 % | 0% | 25% | 25% | 98% | |
| 7 PM
8 PM
| rain | 22 °C 26 °C |
1.3 mm | 0.8 m/s3 km/h southwest |
1011 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 0% | 4% | 8% | 100% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
2 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1012 hPa | 93 % | 18 °C | 100 % | 0% | 2% | 7% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| overcast | 20 °C 23 °C |
0.1 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1013 hPa | 96 % | 19 °C | 100 % | 0% | 0% | 0% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| heavy rain showers | 28 °C 31 °C |
6.7 mm | 1.7 m/s6 km/h northeast |
1010 hPa | 58 % | 19 °C | 85 % | 0% | 11% | 19% | 79% | |
| 7 PM
8 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
14.7 mm | 0.5 m/s2 km/h south-southwest |
1013 hPa | 97 % | 21 °C | 100 % | 0% | 21% | 42% | 100% | |
San Pedro, Boyacá, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 5.6575; -74.0869
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Altitude: 1322 m
The administrative part:
- Departamento de Boyacá, Tunja, Boyacá
- San Pablo de Borbur, San Pablo de Borbur, Boyacá
Something wrong, something missing?
Weather San Pedro, Boyacá, Colombia. Weather forecast San Pedro, Boyacá.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Pedro, Boyacá is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information San Pedro, Boyacá
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:43 am | 6:03 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:53 am | 12:19 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:21 am | 6:25 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:57 am | 6:49 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:31 am | 7:15 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 5:19 pm | 05/01/2026 5:27 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |