Weather San Lázaro today
| 26 °C | 30 °C | 9 am | |
| 29 °C | 33 °C | 12 pm | |
| 25 °C | 30 °C | 3 pm | |
| 23 °C | 27 °C | 9 pm |
sunrise 5:51 am
sunset 6:12 pm
HOURLY
sunset 6:12 pm
Weather forecast San Lázaro April 29, 2026
During the day overcast, in the afternoon rain. The highest temperature 29 °C. Total rainfall 3.2 mm. At night overcast. The lowest temperature 21 °C. Total rainfall 0.1 mm.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast San Lázaro, Colombia extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 3 AM
4 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h south |
1011 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 13% | 16% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h south-southeast |
1010 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 10% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 1.1 m/s4 km/h south |
1010 hPa | 91 % | 19 °C | 100 % | 1% | 7% | 10% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1011 hPa | 91 % | 19 °C | 100 % | 0% | 3% | 0% | 100% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south-southeast |
1012 hPa | 94 % | 20 °C | 98 % | 2% | 3% | 0% | 98% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h southeast |
1012 hPa | 90 % | 21 °C | 99 % | 0% | 0% | 0% | 99% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.5 m/s5 km/h northwest |
1012 hPa | 76 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 2% | 100% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 27 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h northwest |
1012 hPa | 69 % | 21 °C | 100 % | 0% | 2% | 3% | 100% | |
| 11 AM
12 PM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h west |
1012 hPa | 66 % | 21 °C | 100 % | 0% | 3% | 7% | 100% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain showers | 29 °C 33 °C |
0.2 mm | 1.8 m/s6 km/h north |
1011 hPa | 65 % | 21 °C | 100 % | 0% | 7% | 5% | 100% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 28 °C 32 °C |
0.6 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northwest |
1010 hPa | 68 % | 21 °C | 99 % | 0% | 68% | 28% | 98% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 26 °C 30 °C |
0.2 mm | 2.8 m/s10 km/h west |
1009 hPa | 81 % | 22 °C | 100 % | 0% | 2% | 14% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| light rain | 25 °C 29 °C |
0.2 mm | 2.1 m/s8 km/h northwest |
1008 hPa | 81 % | 21 °C | 100 % | 0% | 53% | 17% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| light rain showers | 26 °C 31 °C |
0.1 mm | 1.6 m/s6 km/h west-northwest |
1007 hPa | 82 % | 22 °C | 100 % | 0% | 5% | 5% | 100% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h west-northwest |
1009 hPa | 85 % | 22 °C | 100 % | 0% | 23% | 17% | 99% | |
| 6 PM
7 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southwest |
1009 hPa | 91 % | 22 °C | 99 % | 0% | 9% | 7% | 99% | |
| 7 PM
8 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h north |
1010 hPa | 94 % | 22 °C | 99 % | 0% | 8% | 21% | 99% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h west-southwest |
1011 hPa | 95 % | 22 °C | 100 % | 0% | 26% | 43% | 99% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1012 hPa | 95 % | 22 °C | 99 % | 0% | 7% | 18% | 98% | |
| 10 PM
11 PM
| heavy rain | 22 °C 26 °C |
1.8 mm | 0.8 m/s3 km/h west-northwest |
1013 hPa | 94 % | 21 °C | 98 % | 0% | 24% | 25% | 96% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h southeast |
1013 hPa | 95 % | 21 °C | 100 % | 0% | 69% | 31% | 98% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
1 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h south |
1011 hPa | 94 % | 21 °C | 99 % | 0% | 3% | 8% | 99% | |
| 1 AM
2 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h east |
1011 hPa | 92 % | 21 °C | 100 % | 0% | 4% | 10% | 100% | |
| 2 AM
3 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.0 m/s4 km/h south-southwest |
1010 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 0% | 80% | 100% | |
| 3 AM
4 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south |
1010 hPa | 92 % | 20 °C | 100 % | 0% | 3% | 3% | 100% | |
| 4 AM
5 AM
| overcast | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h south |
1009 hPa | 91 % | 20 °C | 100 % | 0% | 1% | 14% | 100% | |
| 5 AM
6 AM
| overcast | 21 °C 24 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h southeast |
1010 hPa | 91 % | 19 °C | 100 % | 0% | 1% | 42% | 100% | |
| 6 AM
7 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1010 hPa | 89 % | 19 °C | 91 % | 0% | 3% | 3% | 91% | |
| 7 AM
8 AM
| cloudy | 22 °C 26 °C |
0.0 mm | 0.8 m/s3 km/h south |
1011 hPa | 91 % | 20 °C | 99 % | 0% | 1% | 1% | 99% | |
| 8 AM
9 AM
| cloudy | 24 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h north |
1012 hPa | 87 % | 21 °C | 100 % | 0% | 0% | 1% | 100% | |
| 9 AM
10 AM
| cloudy | 26 °C 30 °C |
0.0 mm | 1.4 m/s5 km/h northwest |
1011 hPa | 75 % | 21 °C | 65 % | 0% | 0% | 3% | 63% | |
| 10 AM
11 AM
| cloudy | 28 °C 32 °C |
0.0 mm | 1.7 m/s6 km/h northwest |
1011 hPa | 67 % | 20 °C | 82 % | 0% | 2% | 4% | 80% | |
| 11 AM
12 PM
| rain showers | 29 °C 33 °C |
0.4 mm | 2.3 m/s8 km/h northwest |
1010 hPa | 63 % | 21 °C | 91 % | 0% | 3% | 12% | 90% | |
| 12 PM
1 PM
| light rain | 28 °C 32 °C |
0.2 mm | 3.1 m/s11 km/h northwest |
1010 hPa | 69 % | 21 °C | 95 % | 0% | 25% | 17% | 93% | |
| 1 PM
2 PM
| rain | 26 °C 30 °C |
0.3 mm | 1.6 m/s6 km/h north |
1010 hPa | 79 % | 22 °C | 100 % | 0% | 19% | 10% | 100% | |
| 2 PM
3 PM
| light rain | 26 °C 30 °C |
0.1 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northwest |
1008 hPa | 78 % | 22 °C | 100 % | 0% | 47% | 20% | 100% | |
| 3 PM
4 PM
| overcast | 26 °C 31 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h west-northwest |
1008 hPa | 82 % | 22 °C | 100 % | 0% | 47% | 9% | 100% | |
| 4 PM
5 PM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1008 hPa | 83 % | 22 °C | 100 % | 0% | 27% | 14% | 99% | |
| 5 PM
6 PM
| overcast | 25 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northwest |
1008 hPa | 84 % | 22 °C | 100 % | 0% | 14% | 5% | 100% | |
| 6 PM
7 PM
| overcast | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 0.9 m/s3 km/h east |
1009 hPa | 91 % | 22 °C | 100 % | 0% | 5% | 13% | 100% | |
| 7 PM
8 PM
| cloudy | 24 °C 29 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h south-southeast |
1009 hPa | 91 % | 22 °C | 100 % | 0% | 3% | 2% | 100% | |
| 8 PM
9 PM
| overcast | 23 °C 27 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west |
1010 hPa | 93 % | 21 °C | 99 % | 0% | 26% | 12% | 98% | |
| 9 PM
10 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h west-southwest |
1012 hPa | 94 % | 21 °C | 99 % | 0% | 43% | 28% | 98% | |
| 10 PM
11 PM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 80% | 35% | 99% | |
| 11 PM
12 AM
| overcast | 23 °C 28 °C |
0.0 mm | 0.6 m/s2 km/h south-southwest |
1012 hPa | 94 % | 21 °C | 100 % | 0% | 43% | 8% | 99% | |
San Lázaro, Colombia - information
State: ColombiaGPS coordinates: 6.7422; -76.1528
Time zone: America / Bogota
time difference in hours with time in US is -7 hours
Something wrong, something missing?
Weather San Lázaro, Colombia. Weather forecast San Lázaro.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Lázaro is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for San Lázaro
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information San Lázaro
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:51 am | 6:12 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 12:01 pm | 12:21 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:29 am | 6:34 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 5:04 am | 6:59 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:39 am | 7:24 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 3:58 pm | 04/29/2026 4:13 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |