Weather Dangda long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Dangda for ten days.
Monday, May 4
39 / 29°C
| 0.0 mm | 4 km/h |
| 29 °C | 31 °C | 1 am | |
| 29 °C | 32 °C | 7 am | |
| 39 °C | 41 °C | 1 pm | |
| 34 °C | 35 °C | 7 pm |
sunrise 5:36 am
sunset 6:04 pm
HOURLY
sunset 6:04 pm
|
|
|
|
Weather forecast Dangda, Chad extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 29 °C 30 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h south |
1007 hPa | 46 % | 16 °C | 60 % | 0% | 0% | 0% | 60% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 29 °C 33 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h southwest |
1009 hPa | 62 % | 20 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 39 °C 41 °C |
0.0 mm | 1.2 m/s4 km/h east |
1006 hPa | 25 % | 15 °C | 98 % | 0% | 0% | 36% | 96% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 34 °C 34 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h east |
1004 hPa | 25 % | 12 °C | 7 % | 0% | 0% | 7% | 0% | |
Tuesday 05/05/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 30 °C 32 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h southwest |
1007 hPa | 44 % | 16 °C | 93 % | 0% | 0% | 6% | 93% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 29 °C 32 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h southwest |
1007 hPa | 58 % | 20 °C | 90 % | 0% | 0% | 0% | 90% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 40 °C 42 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h south |
1004 hPa | 25 % | 15 °C | 32 % | 0% | 0% | 28% | 3% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 33 °C 35 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h southeast |
1004 hPa | 42 % | 18 °C | 18 % | 0% | 0% | 17% | 1% | |
Dangda, Chad - information
State: ChadGPS coordinates: 8.6254; 16.5464
Time zone: Africa / Ndjamena
time difference in hours with time in US is -1 hours
Something wrong, something missing?
Weather Dangda, Chad. Weather forecast Dangda.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Dangda is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Dangda
data are always in the local timeSun and light
May 4, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 5:36 am | 6:04 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 11:50 am | 12:27 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 5:14 am | 6:26 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 4:49 am | 6:51 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 4:24 am | 7:17 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/03/2026 7:37 pm | 05/04/2026 7:25 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |