Weather Triana weekend
Weather forecast for Triana for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday from morning untill noon cloudy, in the afternoon overcast, in the evening light rain showers. Sunday from morning untill noon overcast, in the afternoon cloudy.
Friday, May 1
21 / 17°C
| 0.0 mm | 13 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Triana, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h southwest |
1020 hPa | 88 % | 14 °C | 22 % | 19% | 22% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h southwest |
1020 hPa | 87 % | 14 °C | 33 % | 11% | 22% | 0% | 13% | |
| 2 AM
9 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h southeast |
1019 hPa | 85 % | 14 °C | 99 % | 7% | 27% | 0% | 99% | |
| 3 AM
10 PM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h east |
1019 hPa | 86 % | 14 °C | 98 % | 6% | 30% | 0% | 96% | |
| 4 AM
11 PM
| overcast | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east |
1018 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 5% | 38% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-southeast |
1018 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 17% | 51% | 0% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h southeast |
1018 hPa | 88 % | 14 °C | 100 % | 24% | 52% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1018 hPa | 87 % | 14 °C | 100 % | 16% | 35% | 0% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| overcast | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h southeast |
1019 hPa | 85 % | 14 °C | 100 % | 5% | 25% | 0% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| overcast | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h east-southeast |
1019 hPa | 82 % | 15 °C | 100 % | 0% | 26% | 0% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 19 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east |
1020 hPa | 80 % | 15 °C | 100 % | 0% | 12% | 0% | 100% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h east |
1020 hPa | 77 % | 15 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 12 PM
7 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east |
1020 hPa | 76 % | 16 °C | 97 % | 0% | 1% | 0% | 97% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h east-northeast |
1020 hPa | 75 % | 16 °C | 100 % | 0% | 32% | 0% | 100% | |
| 2 PM
9 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 2.8 m/s10 km/h east-northeast |
1020 hPa | 76 % | 16 °C | 100 % | 0% | 24% | 0% | 100% | |
| 3 PM
10 AM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h northeast |
1019 hPa | 76 % | 15 °C | 100 % | 0% | 9% | 0% | 100% | |
| 4 PM
11 AM
| cloudy | 21 °C 22 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1019 hPa | 73 % | 15 °C | 100 % | 0% | 4% | 0% | 100% | |
| 5 PM
12 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north-northeast |
1018 hPa | 74 % | 15 °C | 100 % | 0% | 10% | 2% | 100% | |
| 6 PM
1 PM
| cloudy | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1018 hPa | 74 % | 15 °C | 93 % | 0% | 8% | 2% | 93% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 20 °C 21 °C |
0.0 mm | 3.3 m/s12 km/h north-northeast |
1019 hPa | 73 % | 15 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.0 mm | 0.7 m/s3 km/h north |
1021 hPa | 90 % | 15 °C | 60 % | 0% | 56% | 0% | 14% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 17 °C 19 °C |
0.3 mm | 0.2 m/s1 km/h north |
1019 hPa | 90 % | 15 °C | 43 % | 0% | 43% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 21 °C 23 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1020 hPa | 76 % | 16 °C | 98 % | 0% | 55% | 0% | 94% | |
| 7 PM
2 PM
| light rain showers | 20 °C 22 °C |
0.9 mm | 3.1 m/s11 km/h north |
1017 hPa | 81 % | 16 °C | 50 % | 0% | 43% | 0% | 10% | |
Triana, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.1055; -15.4160
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 17 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Triana, Canary Islands, Spain. Weather forecast Triana.
Triana - weather nearby - bigger cities
Triana - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Triana is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Triana
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:21 am | 8:36 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:58 pm | 13:14 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:56 am | 9:01 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:27 am | 9:30 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:57 am | 10:01 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:45 pm | 05/01/2026 6:53 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |