Weather Tamaimo today
Weather forecast Tamaimo April 28, 2026
From morning untill noon cloudy, in the afternoon clear. The highest temperature 20 °C. At night overcast. The lowest temperature 12 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Tamaimo, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Tuesday 04/28/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h northeast |
1017 hPa | 85 % | 11 °C | 56 % | 0% | 56% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 2.3 m/s8 km/h east-northeast |
1015 hPa | 85 % | 10 °C | 48 % | 0% | 48% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northwest |
1016 hPa | 57 % | 10 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 18 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h north |
1014 hPa | 56 % | 9 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
Tomorrow, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 13 °C 12 °C |
0.0 mm | 1.8 m/s6 km/h northeast |
1016 hPa | 73 % | 7 °C | 96 % | 0% | 18% | 0% | 96% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 12 °C 11 °C |
0.0 mm | 1.9 m/s7 km/h northeast |
1014 hPa | 77 % | 8 °C | 98 % | 0% | 29% | 0% | 98% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.0 m/s7 km/h west-northwest |
1015 hPa | 53 % | 9 °C | 25 % | 0% | 22% | 0% | 4% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1014 hPa | 70 % | 11 °C | 100 % | 0% | 19% | 2% | 100% | |
Tamaimo, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.2688; -16.8235
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 591 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Santa Cruz de Tenerife, Santa Cruz De Tenerife
Something wrong, something missing?
Weather Tamaimo, Canary Islands, Spain. Weather forecast Tamaimo.
Tamaimo - weather nearby - bigger cities
Tamaimo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Tamaimo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for Tamaimo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information Tamaimo
data are always in the local timeSun and light
April 28, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:29 am | 8:40 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:11 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 7:04 am | 9:05 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:35 am | 9:34 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 6:05 am | 10:04 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/27/2026 5:04 pm | 04/28/2026 5:29 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |