Weather San Bartolomé long-term weather forecast
Long-term weather forecast for San Bartolomé for ten days.
Sunday, May 3
22 / 16°C
| 0.0 mm | 19 km/h |
| 16 °C | 15 °C | 1 am | |
| 15 °C | 14 °C | 7 am | |
| 20 °C | 20 °C | 1 pm | |
| 19 °C | 18 °C | 7 pm |
sunrise 7:11 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
|
|
|
|
Weather forecast San Bartolomé, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1018 hPa | 78 % | 11 °C | 13 % | 0% | 13% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1016 hPa | 80 % | 11 °C | 71 % | 0% | 71% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h north-northeast |
1017 hPa | 54 % | 10 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north |
1015 hPa | 60 % | 11 °C | 18 % | 0% | 18% | 0% | 0% | |
Monday 05/04/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.7 m/s17 km/h north-northeast |
1017 hPa | 71 % | 11 °C | 39 % | 0% | 39% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.0 m/s11 km/h north-northeast |
1015 hPa | 78 % | 11 °C | 62 % | 0% | 62% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1015 hPa | 51 % | 11 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1013 hPa | 59 % | 11 °C | 15 % | 0% | 0% | 0% | 15% | |
San Bartolomé, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 29.0009; -13.6130
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Population: 18 517
Altitude: 275 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather San Bartolomé, Canary Islands, Spain. Weather forecast for San Bartolomé.
San Bartolomé - weather nearby - bigger cities
San Bartolomé - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for San Bartolomé is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information San Bartolomé
data are always in the local timeSun and light
May 3, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:11 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:51 pm | 13:20 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:45 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:16 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:45 am | 9:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/02/2026 9:33 pm | 05/03/2026 7:56 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |