Weather Playa de los Valdivias long-term weather forecast
Long-term weather forecast for Playa de los Valdivias for ten days.
Wednesday, May 6
20 / 16°C
| 0.5 mm | 14 km/h |
| 18 °C | 19 °C | 1 am | |
| 16 °C | 17 °C | 7 am | |
| 20 °C | 20 °C | 1 pm | |
| 20 °C | 20 °C | 7 pm |
sunrise 7:10 am
sunset 8:33 pm
HOURLY
sunset 8:33 pm
|
|
|
|
Weather forecast Playa de los Valdivias, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Wednesday 05/06/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 18 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1012 hPa | 79 % | 14 °C | 16 % | 0% | 14% | 2% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 16 °C 17 °C |
0.3 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1010 hPa | 87 % | 13 °C | 25 % | 0% | 25% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 20 °C |
0.2 mm | 3.9 m/s14 km/h northeast |
1012 hPa | 64 % | 13 °C | 100 % | 0% | 100% | 1% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1011 hPa | 65 % | 13 °C | 75 % | 0% | 75% | 0% | 0% | |
Thursday 05/07/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1013 hPa | 71 % | 12 °C | 10 % | 0% | 10% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north |
1012 hPa | 80 % | 13 °C | 87 % | 0% | 87% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 22 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.3 m/s19 km/h north |
1014 hPa | 44 % | 8 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 6.0 m/s22 km/h north-northwest |
1013 hPa | 50 % | 9 °C | 28 % | 0% | 28% | 0% | 0% | |
Playa de los Valdivias, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.5721; -13.8301
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 3 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Playa de los Valdivias, Canary Islands, Spain. Weather forecast Playa de los Valdivias.
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Playa de los Valdivias is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Playa de los Valdivias
data are always in the local timeSun and light
May 6, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:10 am | 8:33 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:51 pm | 13:23 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:44 am | 8:59 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:15 am | 9:28 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:44 am | 10 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/06/2026 12:16 am | 05/06/2026 10:23 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |