Weather Montaña Norte the day after tomorrow
Weather forecast Montaña Norte May 1, 2026
From morning untill noon cloudy, in the afternoon clear, in the evening partly cloudy. The highest temperature 20 °C. At night clear. The lowest temperature 13 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Montaña Norte, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h north-northeast |
1020 hPa | 84 % | 12 °C | 35 % | 0% | 11% | 0% | 27% | |
| 1 AM
8 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.0 m/s14 km/h north-northeast |
1019 hPa | 86 % | 12 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1019 hPa | 89 % | 12 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1019 hPa | 90 % | 12 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 4 AM
11 PM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1018 hPa | 91 % | 12 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 5 AM
12 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1018 hPa | 91 % | 12 °C | 98 % | 0% | 1% | 0% | 98% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north-northeast |
1018 hPa | 91 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 13 °C 13 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1018 hPa | 92 % | 11 °C | 100 % | 0% | 6% | 0% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h north-northeast |
1019 hPa | 90 % | 12 °C | 100 % | 0% | 5% | 0% | 100% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h northeast |
1019 hPa | 79 % | 12 °C | 100 % | 0% | 7% | 0% | 99% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1019 hPa | 71 % | 12 °C | 96 % | 0% | 9% | 0% | 95% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.1 m/s15 km/h east-northeast |
1020 hPa | 67 % | 12 °C | 71 % | 0% | 6% | 0% | 70% | |
| 12 PM
7 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h east-northeast |
1020 hPa | 64 % | 12 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 61 % | 12 °C | 7 % | 0% | 2% | 0% | 4% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h north |
1018 hPa | 59 % | 11 °C | 14 % | 0% | 0% | 0% | 14% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north-northeast |
1020 hPa | 89 % | 13 °C | 5 % | 0% | 5% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.9 m/s10 km/h north |
1019 hPa | 94 % | 13 °C | 19 % | 0% | 19% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h north-northeast |
1019 hPa | 52 % | 11 °C | 96 % | 0% | 50% | 0% | 93% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northwest |
1016 hPa | 65 % | 12 °C | 37 % | 0% | 24% | 0% | 18% | |
Montaña Norte, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.9502; -13.7173
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 486 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Montaña Norte, Canary Islands, Spain. Weather forecast Montaña Norte.
Montaña Norte - weather nearby - bigger cities
Montaña Norte - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Montaña Norte is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Montaña Norte
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:13 am | 8:30 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:51 pm | 13:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:47 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:18 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:48 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:39 pm | 05/01/2026 6:44 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |