Weather Llano del Viso week
Weather forecast for Llano del Viso for this and next week.
Saturday, May 2
23 / 14°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
| 16 °C | 16 °C | 1 am | |
| 14 °C | 14 °C | 7 am | |
| 23 °C | 23 °C | 1 pm | |
| 21 °C | 21 °C | 7 pm |
sunrise 7:13 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Llano del Viso, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1019 hPa | 82 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1018 hPa | 96 % | 13 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1018 hPa | 49 % | 11 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1016 hPa | 57 % | 12 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.6 m/s13 km/h north |
1018 hPa | 78 % | 13 °C | 14 % | 0% | 10% | 0% | 3% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 2.2 m/s8 km/h north |
1016 hPa | 93 % | 12 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 21 °C |
0.2 mm | 5.1 m/s18 km/h north |
1016 hPa | 51 % | 11 °C | 93 % | 0% | 93% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 5.9 m/s21 km/h north-northwest |
1014 hPa | 58 % | 11 °C | 7 % | 0% | 7% | 0% | 0% | |
Llano del Viso, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.5143; -13.8990
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 223 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Llano del Viso, Canary Islands, Spain. Weather forecast Llano del Viso.
Llano del Viso - weather nearby - bigger cities
Llano del Viso - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Llano del Viso is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Llano del Viso
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:13 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:52 pm | 13:17 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:48 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:19 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:48 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:36 pm | 05/02/2026 7:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |