Weather Llano del Muchichafe weekend
Weather forecast for Llano del Muchichafe for this and next weekend.
|
Friday
5/1/26 |
Saturday
5/2/26 |
Sunday
5/3/26 |
Saturday during the day clear. Sunday from morning untill noon partly cloudy, in the afternoon overcast, in the evening clear.
Friday, May 1
22 / 14°C
| 0.0 mm | 15 km/h |
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Llano del Muchichafe, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Friday 05/01/2026 |
|||||||||||||
| 12 AM
7 PM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h northeast |
1020 hPa | 85 % | 13 °C | 57 % | 0% | 57% | 0% | 0% | |
| 1 AM
8 PM
| partly cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 5.2 m/s19 km/h east-northeast |
1019 hPa | 87 % | 13 °C | 26 % | 0% | 26% | 0% | 0% | |
| 2 AM
9 PM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h northeast |
1019 hPa | 90 % | 13 °C | 21 % | 0% | 21% | 0% | 0% | |
| 3 AM
10 PM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h northeast |
1018 hPa | 92 % | 13 °C | 88 % | 0% | 10% | 0% | 87% | |
| 4 AM
11 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1018 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 12% | 0% | 100% | |
| 5 AM
12 AM
| overcast | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.4 m/s16 km/h northeast |
1018 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 13% | 0% | 100% | |
| 6 AM
1 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1018 hPa | 96 % | 13 °C | 100 % | 0% | 6% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1018 hPa | 95 % | 13 °C | 100 % | 0% | 2% | 0% | 100% | |
| 8 AM
3 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 4.5 m/s16 km/h northeast |
1019 hPa | 92 % | 13 °C | 98 % | 0% | 1% | 0% | 98% | |
| 9 AM
4 AM
| cloudy | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 77 % | 12 °C | 100 % | 0% | 1% | 0% | 100% | |
| 10 AM
5 AM
| cloudy | 18 °C 18 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1019 hPa | 68 % | 12 °C | 47 % | 0% | 3% | 0% | 46% | |
| 11 AM
6 AM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 5.0 m/s18 km/h east-northeast |
1019 hPa | 62 % | 12 °C | 69 % | 0% | 2% | 0% | 68% | |
| 12 PM
7 AM
| partly cloudy | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 4.8 m/s17 km/h east-northeast |
1020 hPa | 57 % | 12 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
| 1 PM
8 AM
| cloudy | 22 °C 22 °C |
0.0 mm | 4.3 m/s15 km/h east-northeast |
1020 hPa | 53 % | 12 °C | 86 % | 0% | 0% | 0% | 86% | |
| 7 PM
2 PM
| partly cloudy | 21 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.9 m/s18 km/h north-northeast |
1017 hPa | 54 % | 11 °C | 28 % | 0% | 0% | 0% | 28% | |
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 16 °C 16 °C |
0.0 mm | 3.1 m/s11 km/h north-northeast |
1019 hPa | 82 % | 12 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.4 m/s9 km/h north |
1018 hPa | 96 % | 13 °C | 2 % | 0% | 2% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| clear | 23 °C 23 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1018 hPa | 49 % | 11 °C | 1 % | 0% | 1% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 21 °C 21 °C |
0.0 mm | 5.4 m/s19 km/h north-northeast |
1016 hPa | 57 % | 12 °C | 4 % | 0% | 4% | 0% | 0% | |
Llano del Muchichafe, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.5333; -14.0167
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 147 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Llano del Muchichafe, Canary Islands, Spain. Weather forecast Llano del Muchichafe.
Llano del Muchichafe - weather nearby - bigger cities
Llano del Muchichafe - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Llano del Muchichafe is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Llano del Muchichafe
data are always in the local timeSun and light
May 1, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:15 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:53 pm | 13:16 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:49 am | 8:56 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:20 am | 9:25 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:50 am | 9:56 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/30/2026 7:40 pm | 05/01/2026 6:46 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |