Weather Laderas de Huriamen week
Weather forecast for Laderas de Huriamen for this and next week.
Saturday, May 2
22 / 14°C
| 0.2 mm | 14 km/h |
| 17 °C | 17 °C | 1 am | |
| 14 °C | 15 °C | 7 am | |
| 22 °C | 22 °C | 1 pm | |
| 20 °C | 21 °C | 7 pm |
sunrise 7:13 am
sunset 8:31 pm
HOURLY
sunset 8:31 pm
Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast Laderas de Huriamen, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Saturday 05/02/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 17 °C 18 °C |
0.0 mm | 2.6 m/s9 km/h north-northeast |
1020 hPa | 84 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| clear | 14 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.1 m/s8 km/h north-northeast |
1019 hPa | 97 % | 13 °C | 0 % | 0% | 0% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.2 mm | 4.0 m/s14 km/h northeast |
1019 hPa | 56 % | 12 °C | 99 % | 0% | 35% | 0% | 99% | |
| 7 PM
2 PM
| cloudy | 20 °C 20 °C |
0.0 mm | 4.6 m/s17 km/h north |
1016 hPa | 64 % | 13 °C | 48 % | 0% | 46% | 0% | 2% | |
Sunday 05/03/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| clear | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h north |
1018 hPa | 75 % | 12 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| partly cloudy | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 2.5 m/s9 km/h north-northeast |
1016 hPa | 84 % | 12 °C | 23 % | 0% | 23% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 22 °C 22 °C |
0.1 mm | 4.8 m/s17 km/h north-northeast |
1016 hPa | 55 % | 12 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| clear | 20 °C 19 °C |
0.0 mm | 7.1 m/s26 km/h north |
1014 hPa | 59 % | 12 °C | 3 % | 0% | 3% | 0% | 0% | |
Laderas de Huriamen, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.6833; -13.8833
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 76 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Las Palmas, Las Palmas de Gran Canaria
Something wrong, something missing?
Weather Laderas de Huriamen, Canary Islands, Spain. Weather forecast Laderas de Huriamen.
Laderas de Huriamen - weather nearby - bigger cities
Laderas de Huriamen - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for Laderas de Huriamen is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.Weather with Meteobox for your website
Astronomical information Laderas de Huriamen
data are always in the local timeSun and light
May 2, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:13 am | 8:31 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 1:52 pm | 13:18 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 6:48 am | 8:57 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:19 am | 9:26 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 5:48 am | 9:57 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 05/01/2026 8:36 pm | 05/02/2026 7:20 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/31/2026 |