Weather La Tierra del Trigo today
Weather forecast La Tierra del Trigo April 29, 2026
From morning untill noon cloudy, in the afternoon partly cloudy, in the evening overcast. The highest temperature 19 °C. Total rainfall 0.1 mm. At night the lowest temperature 14 °C.Meteogram is being loaded
|
|
|
|
Weather forecast La Tierra del Trigo, Canary Islands, Spain extended forecast
| Time | State Temp. Feels like | Precip. | Wind | Pressure | Humidity | Dew | total |
Fog | Low |
Middle |
High |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Today, Wednesday 04/29/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.1 mm | 3.1 m/s11 km/h east-northeast |
1016 hPa | 84 % | 11 °C | 73 % | 0% | 73% | 2% | 0% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 14 °C 14 °C |
0.0 mm | 3.8 m/s14 km/h east-northeast |
1015 hPa | 85 % | 11 °C | 83 % | 0% | 83% | 1% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| partly cloudy | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 3.7 m/s13 km/h northeast |
1016 hPa | 67 % | 12 °C | 32 % | 0% | 32% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 17 °C 17 °C |
0.0 mm | 3.5 m/s13 km/h northeast |
1015 hPa | 72 % | 12 °C | 96 % | 0% | 41% | 0% | 94% | |
Tomorrow, Thursday 04/30/2026 |
|||||||||||||
| 1 AM
8 PM
| overcast | 15 °C 15 °C |
0.0 mm | 3.2 m/s12 km/h east-northeast |
1017 hPa | 77 % | 10 °C | 100 % | 0% | 47% | 0% | 100% | |
| 7 AM
2 AM
| cloudy | 15 °C 15 °C |
0.3 mm | 3.9 m/s14 km/h east-northeast |
1016 hPa | 80 % | 11 °C | 64 % | 0% | 64% | 0% | 0% | |
| 1 PM
8 AM
| overcast | 20 °C 21 °C |
0.3 mm | 4.3 m/s15 km/h northeast |
1018 hPa | 76 % | 15 °C | 99 % | 0% | 99% | 0% | 0% | |
| 7 PM
2 PM
| overcast | 19 °C 19 °C |
0.0 mm | 4.2 m/s15 km/h northeast |
1016 hPa | 73 % | 14 °C | 100 % | 0% | 38% | 0% | 99% | |
La Tierra del Trigo, Canary Islands, Spain - information
State: Canary Islands, SpainGPS coordinates: 28.3538; -16.8029
Time zone: Atlantic / Canary
time difference in hours with time in US is -1 hours
Altitude: 492 m
The administrative part:
- Canary Islands, Las Palmas de Gran Canaria
- Santa Cruz de Tenerife, Santa Cruz De Tenerife
Something wrong, something missing?
Weather La Tierra del Trigo, Canary Islands, Spain. Weather forecast La Tierra del Trigo.
La Tierra del Trigo - weather nearby - bigger cities
La Tierra del Trigo - weather nearby - the closest place
Weather searching weather forecast for all cities in the world.
The second option is to search through list of continents and countries.
Data source
Weather forecast for La Tierra del Trigo is supplied by MET Norway Norwegian Meteorological Institute and the NRK.Feels like
To calculate the perceived temperature, we use the Australian Apparent Temperature (AAT) model, which is designed for year-round calculations and takes air humidity into account in addition to temperature and wind speed.⇵ Weather with Meteobox for your website
Online forecast for La Tierra del Trigo
on your website with a short code. Copy one of the code variants below: with or without links to meteobox.
code without links for the next days
code with links for the next days
result
code without links for the next days
code with links for the next days
result
Astronomical information La Tierra del Trigo
data are always in the local timeSun and light
April 29, 2026
| Sunrise: | Sunset: |
| 7:28 am | 8:41 pm |
| Noon: | Length of day: |
| 2:04 pm | 13:12 |
| Start of civil twilight*: | End of civil twilight*: |
| 7:03 am | 9:06 pm |
| Start of nautical twilight*: | End of nautical twilight*: |
| 6:34 am | 9:35 pm |
| Start of astronomical twilight*: | End of astronomical twilight*: |
| 6:04 am | 10:05 pm |
| * What is Twilight? | |
Moon and moon phases
| Moonrise: | Moonset: |
| 04/28/2026 6 pm | 04/29/2026 5:57 am |
| Next new moon: | Next full moon: |
| 05/16/2026 | 05/01/2026 |